Mindössze néhányan maradtak, akik emlékezetében kitörölhetetlenül él az a kegyetlen időszak, amelyet át kellett élniük, a kommunista diktatúra időszaka. A 94 éves kispesti Fóris Kálmán mindössze 20 éves volt, amikor kárpátaljai szülőfalujából málenkij robotra hurcolták. Megjárta Szolyva, Szanok és Sztarij Szamborhírhedt szovjet haláltáborait. A Kispesti Társaskör Egyesület egyik alapítóját a hit tartotta életben, amikor a sorstársai a kezei között haltak meg a betegségektől és az éhezéstől. Az egyesület által róla forgatott filmben úgy fogalmazott, akkor is próbálta a hazatérés reményét fenntartani, amikor több napig gyalogoltak a fagyban, és nem volt más eleségük, csak pár gerezd fokhagyma és a hó.
A II. világháborút követő kommunista megtorlás áldozatainak száma közel 20 millióra tehető. Nagy hányaduk azokban a kényszermunkatáborokban halt szörnyet, ahová a kommunista politika bel- és külföldi ellenzőit, hadifoglyokat, és egyéb ürüggyel, vagy véletlenszerűen kiválasztott polgári lakosokat hurcoltak. Magyarországról megközelítőleg 6-800 ezer embert hurcoltak el kényszermunkára. Egy harmaduk civil lakos volt. Megközelítőleg 300 ezren tértek haza. Ezen szerencsések egyike Fóris Kálmán is, aki ott lesz vasárnap a Templom téren, hogy a Kispesti Társaskör tagjaival együtt emlékezzen az áldozatokra. Fóris Kálmánt egyébként a kispesti Fidesz-KDNP Kispest Díszpolgára címrejavasoltaidén.
Mihály András, Arany-Tóth Zoltán, dr. György István, Fóris Kálmán, Rétvári Bence, Dódity Gabriella
A Málenkij robotra elhurcoltak emlékművét 2017. február 24-én avatták fel Kispesten, a Gulág emlékévhez kapcsolódva. Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára beszédében úgy fogalmazott: a kommunista ideológia magjába van kódolva az erőszak. Dódity Gabriella, az egyesület elnöke pedig azt hangsúlyozta: a mi felelősségünk, hogy ne feledjük, és ne engedjük feledtetni a kommunista rendszer borzalmait. Ezért minden évben február 25-én, a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapján csendes főhajtással fognak emlékezni az áldozatokra az emlékműnél. Idén dr. György István Kőbánya és Kispest országgyűlési képviselőjelöltje mond beszédet a 17 órakor kezdődő megemlékezésen.
Embermentés a Gulágon
„A kommunista rendszer tönkretett több százezer magyar családot. E kötetem Harangozó Ferenc pápai prelátusról szól, aki kilencévnyi szenvedés után Nyugatra menekült, s a híres, Nyugat Európában egyetlen magyar gimnázium igazgatójaként mentette a magyar lelkeket. Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára dokumentumai feltárják, hogyan működött a kommunista diktatúrában a hatalmi gépezet, hogyan figyelték le, próbálták meg lejáratni, tönkretenni, rossz hírbe hozni a BurgKastl magyar gimnáziumban működő tanárokat és ott tanuló diákokat! Továbbá a diktatúra három élő áldozatára hívom fel olvasóim figyelmét: Mindszenty József hercegprímásra, Olofsson Placid bencés szerzetesre és Balogh István egykori tábori lelkész kálváriájára. Emlékük legyen áldott! – áll Frigyesy Ágnes Legyen meg a Te akaratod – Embermentés a Gulágon és BurgKastl-ban című kötetének ajánlójában.
A könyv az egykori MSZMP párt és kormányának diktatórikus működését leplezi le.Bemutatja, hogy hogyan és milyen módszerekkel működtek, és működnek ma is az egykori kommunista rendszer és utódai.
|