Megújulnak az épületek, sőt, új épülettömböket alakítanak ki, megkezdik az informatikai rendszer fejlesztéseit, illetve bővítik az eszközparkot is abban a közel 40 intézményben, amelyben még idén elkezdődnek a felújítási munkálatok. 17 budapesti és 6 pest megyei intézményre összesen 22 milliárd forintot költ a kormány, de az idén összesen erre fordított 40 milliárd forint fennmaradó részét is kisebb beruházásokra szánják. Annál is inkább, mert a korábban már sokat emlegetett, úgynevezett szuperkórházak kiépítését 2019-ben elkezdik, és 5 év alatt szeretnék befejezni. Összességében, a következő évekre tervezett, várhatóan 700 milliárd forintos ágazati beruházásnak köszönhetően csaknem 4 millió ember ellátása javul majd. Ez Budapest történetének legnagyobb egészségügyi fejlesztése lesz.
A vidéki kórházak már megújultak
Eddig 500 milliárd forintot fordítottak a vidéki egészségfejlesztési programra, amelyből 77 kórház, 54 rendelőintézet és majdnem 100 mentőállomás újult meg. Utóbbiból egyébként 30 új is épült, hogy minden térségbe maximum 15 perc alatt kiérhessen a segítség. Ezen kívül 23 új rendelőintézetet is építettek országszerte – erről Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára beszélt budapesti sajtótájékoztatóján, ahol egyebek mellett azt is elárulta, hogy az 5 évvel ezelőtti adatokhoz képest 400 milliárd forinttal többet kapnak az egészségügyben dolgozók. Ezen felül ösztöndíjakkal is segítik a fiatalokat, illetve több 10 milliárd forintot költenek a Semmelweis Egyetem beruházására, 7 milliárd pedig a Heim Pál Gyermekkórház sürgősségi ellátására jut.
2010 előtt más volt a helyzet
A főváros történetének legnagyobb fejlesztése kezdődik az emberek biztonsága érdekében – hangsúlyozta Kocsis Máté, a Fidesz budapesti elnöke, aki szerint ezek az intézkedések helyrehozhatják a 2010 előtti kormány rossz döntéseit, mint például a 600 milliárd forintos egészségügyi elvonást. Az előző vezetés akkor is lopott, amikor fejlesztett – mondta el a választmányi elnök, aki hozzátette: ennek köszönhető a kórházak eladósodása, az eszközbeszerzések elmaradása és, hogy nem kaptak kellő figyelmet valamint megfelelő anyagi elismerést ezen ágazat dolgozói.
A Gyurcsány-kormány idején 7, míg most több mint 200 kiemelt kormányzati beruházást tudhat magáénak a főváros – ennek köszönhetően hazugságnak tarja Kocsis Máté az ellenzék azon állításait, hogy ők többet tettek volna Budapestért, mint a jelenlegi kormány.
|