Hamarosan megkezdődnek az egynapos sebészet kialakításának munkálatai, amelyek – mint ahogyan azt ön közleményében is kiemelte – kellemetlenségekkel járnak majd. Milyen változtatásokra, átmeneti megoldásokra számíthatnak a betegek erre az időszakra nézve?
Amennyiben az Egészséges Budapest Program iroda írásos jóváhagyását is kézhez kapjuk, azt követően kerülhet sor a munkálatok megkezdésére. A kellemetlenség arra vonatkozik, hogy a kivitelezés nyilvánvalóan zajjal, porral jár majd, ami többletfeladatot ró az intézet takarító személyzetére, és mindenki nyugalmát zavarhatja. Nagyobb toleranciára lesz szükség a dolgozóink és betegeink részéről is.
A munkálatok hol és milyen ütemben zajlanak majd, s ezek során milyen fejlesztések valósulnak meg?
Az egynapos sebészetet az Egészségügyi Intézet főépületének III. emeletén alakítjuk ki. Ennek főbb lépései a megfelelő működési terület (műtőblokk, ébredő, megfigyelő), a légtechnika és orvostechnológia létesítése, ami várhatóan 8-9 hónapot vesz igénybe.
Ha véget érnek a munkák, milyen szolgáltatásokat vehetnek majd igénybe a betegek az egynapos sebészeten? Illetve mely területeken végeznek majd el beavatkozásokat?
Első helyen szemészeti, laparoszkópos sebészeti, nőgyógyászati és ortopédiai műtétekre, kisebb traumatológiai beavatkozásokra és urológiai műtétek végzésére készülünk, altatásos vastagbéltükrözés mellett.
Újvagy meglévő szakembergárdával dolgoznak majd, s hány fővel?
Többségében az intézetünkben jelenleg is dolgozó kitűnő orvosainkkal és szakasszisztensekkel tervezzük az egynapost, természetesen a hiányzó aneszteziológiai team, valamint a láb- és kézspecialisták bevonásával, akikkel az előzetes konzultáció már a tervezés szakaszában megtörtént.
Általánosságba véve milyen technikáknak, felszereléseknek kell adottnak lenniük egy egynapos sebészet működtetéséhez? Lesznek-e sajátosságai a kispesti részlegnek?
Az egynapos sebészet kialakítását, tárgyi feltételeit a 16/2002 ESzCsM rendelet szabályozza. Ami nem általános, hogy intézetünkben két műtőt alakítunk ki.
Milyen előnyökkel jár majd ez a megoldás a betegekre nézve, illetve hogyan vehetik majd igénybe a lakosok ezeket a szolgáltatásokat?
Egy olyan kerületben, ahol helyben nincs aktív kórház, a lakóhely közeli egynapos sebészeti ellátásra nagy szükség van. Általa elkerülhető a kórházi fertőzés veszélye, a fokozottabb pszichés igénybevétel. Az egynapos sebészetnek igen szigorú szakmai, szociális és egyéb feltételei vannak. Jó általános állapotú, krónikus betegségekkel nem érintett betegek esetében olyan beavatkozások történnek, amik után a beavatkozástól függően pár órás megfigyelést követően, az intézettől autóval, kísérővel a max. 30 percre lévő tartózkodási helyére távozhat a beteg. Egy ilyen ellátás egyik kulcsszereplője az esetmenedzser, aki megszervezi a hét napjaira a műtéteket, koordinálja a betegeket, a szakszemélyzetet, felel a műtét előtti és utáni ellátási események szervezéséért, az országos várólista kezelésével kapcsolatos teendőkért. A tervezett műtétek térítésmentesek a TAJ kártyával rendelkezők részére.
Végül, de nem utolsó sorban: mi vár majd a betegekre azt követően, hogy a kapott időpontban megjelennek az egynapos sebészeten?
A műtét előtti kivizsgálás (labor, EKG, esetenként kardiológia, RTG) hiánytalanul biztosított az intézetben. Az időtartam műtétenként változó (35-45-60 perc), ezt követi a szükséges megfigyelés (általában 3 óra), ami után kísérővel, autóval távozhat a beteg; bizonyos esetekben későbbi konzultációkra is szükség van.
|