Nárcisz semmit sem hagyott épen és szárazon. A vasárnap lecsapó vihar 130 km/h-s sebességgel egy teljes napon át tombolt az országban. Az első sokk után mindenkiben felmerül a kérdés, vajon hogyan, és miből fizeti ki az okozott károkat. Szerencsések vagyunk, ha kötöttünk biztosítást, de nem árt tudni, hogy van olyan helyzet, amikor nem a biztosítótársaság kötelessége megtéríteni a kárt.
Ha az autónkra vagy házunkra dőlt egy fa, akkor ki kell deríteni, hogy egészséges volt-e a fa vagy sem. Ha igen, akkor ez úgynevezett „vis major” eset, azaz nem lehetett előre számítani rá, így a saját biztosítónkhoz kell fordulni. Ha a fa korhadt vagy beteg volt, akkor a tulajdonos felel az okozott kárért. Ha a saját fánk okozta a kárt, akkor sajnos a felelősség a miénk.
Budapesten, a közterületen lévő fák egy része a Főkert, egy része az önkormányzatok tulajdonában van. Célszerű először a Főkert 06/20/240-4456-os telefonszámát hívni, nagy eséllyel ők a tulajdonosok, így a kárügyintézést is náluk kell kezdeményezni. Ha mellékúton történik baleset - ahol nincs tömegközlekedés - akkor a helyi önkormányzathoz kell fordulni.
Ha a kertünkben lévő fa okozott kárt, akkor a lakásbiztosításunk terhére fizetnek - ha van. Ha ugyanezt teszi a szomszéd fája, annak egy ága, akkor a szomszéd vagy a biztosítója fog fizetni.
Ha egy tetőről lepotyogó cserép okozta a kárt, itt is a tulajdonos felel. Szerencsés esetben van a háznak felelősségbiztosítása és a biztosító állja a kárt. Ha nincs biztosítás, akkor a magánszemély felel a kárért. Fontos, hogy készítsünk fotókat a helyszínen, hogy utólag is bizonyítható legyen mi történt, például, hogy milyen állapotban volt a fa vagy akár a tetőszerkezet. Célszerű a fából eltenni egy ágat, hogy utólag is vizsgálható legyen. Természetesen minden káreseményt ki kell vizsgáltatni, hiszen minden eset egyedi.
Forrás: vezess.hu
|