Az állam, a központi költségvetés terhére, készfizető kezesként felel a 2019. július 1. és 2022. december 31. között megkötött hitelszerződések alapján folyósított, az úgynevezett babaváró támogatással nyújtott banki kölcsönökre.
Az állami kezességvállalás mértéke a babaváró támogatással nyújtott kölcsön tőkeösszegének és az erre felszámított ügyleti kamatnak a 100 százaléka.
A családok támogatásáról szóló törvény módosítása azt is tartalmazza, hogy a babaváró támogatással nyújtott hitel biztosítékaként az állami készfizető kezességvállaláson túl a hitelintézet további biztosítékot nem írhat elő.
Az elfogadott módosítás érinti a személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvényt is a babaváró támogatásnak, valamint a nagycsaládosok személygépkocsi-vásárlási támogatásának szja-mentessége érdekében.
A 2022 végéig igényelhető, maximum 10 millió forintos, kamatmentes babaváró támogatás szabadon felhasználható, házaspárok vehetik igénybe, ha a feleség legalább 18, de legfeljebb 40 éves, egyikük dolgozik vagy biztosított, büntetlen előéletűek és nincs adótartozásuk. A törlesztés legfeljebb 50 ezer forint lehet, de ha úton van az első baba, a várandósság 12. hetétől felfüggeszthető a visszafizetés. Ha csak egyetlen gyermek érkezik a családba, a hitel mindenképpen kamatmentes marad, de ha három utód születik, a teljes összeget elengedi az állam.
A nagycsaládosoknak új, hétszemélyes autó vásárlásához legfeljebb 2,5 millió forintos támogatást nyújt az állam, maximum a jármű árának 50 százalékáig. Ez a lehetőség is 2022-ig áll fenn
A baloldal sajnálja a támogatást a magyar családoktól?
A képviselők 176 igen, 10 nem szavazattal és 6 tartózkodás mellett hagyta jóvá a családvédelmi akcióterv bevezetéséhez szükséges törvénymódosításokat. Nem meglepő, hogy a nem és a tartózkodó szavazatok a baloldali ellenzék képviselőitől származnak. Kispest szocialistából párbeszédessé lett országgyűlési képviselője, Burány Sándor sem támogatta a családvédelmi akcióterv bevezetését.
Nem ez az első eset, amikor az ittas vezetés miatt korábban vád alá helyezett Burány Sándor nem támogatott a magyar emberek életét segítő intézkedéseket: nem szavazta meg például az idén január 1-től életbe lépő gyermekek otthonápolási díjának bevezetését, és a tartósan beteg, súlyosan fogyatékos hozzátartozók ápolási díjának emelését. Az idei költségvetést sem szavazta meg, amely többek között a családi adókedvezmény bővítését, a rendvédelmi, honvédségi és egészségügyi dolgozók béremelését is tartalmazza.
A korábbi években pedig nem szavazta meg a pedagógusok, az orvosok és az ápolók béremelését, a szocialista kormányok alatt devizahitel csapdába került adósok hiteleinek forintosítását, és az első házasok 24 hónapon át tartó havi ötezer forintos támogatását sem. De a személyi jövedelemadó sem csökkent volna 15, vagy a sertéshús áfája 5%-ra, ha Burány Sándoron múlt volna.
Forrás: MTI, PestiSrácok.hu
Főkép: Pixabay.com
|