Az idei évet is egészségügyi támogatások bővítésével, újak bevezetésével kezdte a kormány, hiszen január 1-től 15 százalékkal megemelte a tartósan beteg, súlyosan fogyatékos hozzátartozók ápolási díját, valamint új elemként bevezette a gyermekek otthonápolási díját (gyod) is. Burány Sándor (MSZP-P) és a baloldali ellenzék ezeket az intézkedéseket sem szavazta meg.
A gyod-ot az önmagukat ellátni nem tudó, súlyosan fogyatékos és tartósan beteg gyermekükről gondoskodó szülők vehetik igénybe, amely mintegy 17 ezer család számára jelenthet segítséget. Ezt az új juttatást a járási/kerületi hivatalok állapítják meg január 15-ig, és február 5-én folyósítják először a bruttó 100 ezer forintos támogatást. A gyod összege pedig lépcsőzetes emelés révén 2022-re el fogja érni az akkori minimálbér összegét.
– Nagyon örülök, hogy a kormány bevezette ezt az intézkedést, hiszen magam is legalább 12 éve foglalkozom azzal, hogy erre a területre is jusson figyelem – mondta lapunknak Szabó-Geletta Katalin, a kispesti fogyatékossággal élőket és családjaikat segítő Gyöngyszemek Alapítvány vezetője. – Felelős döntésre utal, hogy nem határozták meg az ápolásra szorulók esetében felső korhatárt, így a jogosultság alapja a szülő-gyermek viszony. Ugyanakkor remélem, hogy lehetséges lesz olyan módosítás, amely értelmében nem csak a szülők vehetik igénybe a támogatást, hiszen ha a szülő bármilyen oknál fogva képtelen ellátni a fogyatékos gyermekét, akkor hiába tudná a továbbiakban más átvenni a feladatot a rokonságból, akár a baráti körből, jelenleg nem lenne jogosult a támogatásra – tette hozzá. – Azt gondolom, hogy a legjobb szándékkal hozott intézkedésen is lehet tovább javítani, ahogy a kormány korábban bevezetett támogatásai esetében is volt már rá korábban példa. A jó szándék és az átgondoltság pedig vitathatatlan, hiszen a jelenleg bruttó 100 ezer forintos támogatás, amely 2022-ig folyamatosan emelkedni fog, a nyugellátás szempontjából szolgálati időt jelent, ezzel is segítve a gyermeket ápoló szülőt – mutatott rá Szabó-Geletta Katalin, aki hozzátette, hogy nagyon nagy vágyuk, hogy a középsúlyos értelmi sérültek számára is hasonló segítséget nyújtson a kormány.
Január 1-jével minden további ápolási díj is megemelkedett 15 százalékkal, amelyek 2022-ig minden évben további 5-5-5 százalékkal nőnek majd, de az elmúlt években az alap- és emelt összegű otthonápolási díj mellé bevezetett, a súlyos állapotú, önellátásra képtelen gyermeket nevelő családok támogatása esetében 58 százalékos emelés történt.
Forrás: MTI, Origo
Főkép: Origo
Mit hozott 2019?
|