Csukás Irén 1956-ban Somogy megyében dolgozott, amikor meghallották az első híreket a forradalom kitöréséről. Amikor azt a feladatot kapta, érdeklődjön a népfrontban a fejleményekről, fegyvert fogtak rá. Tánccsoportos, színjátszós fiatalokkal ezután elhatározták, hogy járőrszolgálatot szerveznek. – Megtörtént, hogy az utcán egy tank csöve irányult felém, de nem ijedtem meg – árulta el lapunknak Csukás Irén, aki azt is hozzá tette, hogy november 3-án lehetősége lett volna egy teherautóval kimenekülni Bécsbe, ő mégis itthon maradt. 1956. november 4-én az
osztályvezetője felszólította, hogy a kapu előtt lévő hangosító autóba üljön be és mondja azt, hogy leverték az ellenforradalmat. Ő a felszólítás ellenére azt válaszolta: ezt nem tehetem.
Csukás Irén, a POFOSZ kispesti elnöke
– Akkoriban nagyon rossz pontnak számított, hogy ’56-os voltam, így csak egy függönygyárban kaptam munkát Pesten, és elkezdődött a kálváriám – mondta Csukás Irén, akit később Magyar Arany Érdemkereszttel tüntették ki. 1989 decemberében tagja lett a Politikai Foglyok Szövetségének, azaz a POFOSZ-nak. 1992 óta vezeti a kispesti POFOSZszervezetet. 2000-ben Timár Béla polgármestertől önálló helyiséget kaptak a Zoltán u. 32-es szám alatt – egy volt üzlethelyiséget, aminek a pincéjét kissé mélyítve, a Magyarok Világszövetsége Semmelweis utcai székházában elmaradt kiállítás anyagából készített kiállítást az alagsorban. A létszámuk mára megcsappant. Az idősek, a régi bajtársak is csak időnként tudnak eljönni a havonkénti találkozóikra, de még azért „tartják a frontot”. Jól esik nekik elbeszélgetni az ’56-os eseményekről, a várható jövőről.
Aki teheti, keresse fel ezt az ’56-os „időgépet”, amit Csukás Irén Kispest díszpolgára, időt és akaraterőt nem sajnálva, saját maga hozott létre Kispesten.
|