„A gyász egyetemessége és a nemzeti megbékélés érdekében szükséges, hogy a túlélők és a felnövekvő új magyar generáció megemlékezzen a kommunizmus áldozatairól, akiknek számát a világban mintegy 100 millió főre becsülik a történészek – emelte ki beszédében dr. György István. Budapest kormánymegbízottja arról is beszélt, hogy a mi feladatunk, hogy emlékezzünk, hogy tanuljunk a történelemből, és támogassuk minden erőnkkel azokat az örzőket, akik mindezek megismétlődése ellen fellépnek, azokat, akik a jövőnket vigyázzák.
A Kispesti Társaskör megemlékezésén ott volt azon kevesek egyike, aki élve térhetett haza a kényszermunkatáborokból. A 94 éves kispesti Fóris Kálmán mindössze 20 éves volt, amikor kárpátaljai szülőfalujából málenkij robotra hurcolták. Megjárta Szolyva, Szanok és Sztarij Szambor hírhedt szovjet haláltáborait. A Kispesti Társaskör Egyesület egyik alapítóját a hit tartotta életben, amikor a sorstársai a kezei között haltak meg a betegségektől és az éhezéstől. Az egyesület által róla forgatott filmben úgy fogalmazott, akkor is próbálta a hazatérés reményét fenntartani, amikor több napig gyalogoltak a fagyban, és nem volt más eleségük, csak pár gerezd fokhagyma és a hó.
Tekintse meg galériánkat!
Vasárnap este vele együtt emlékeztek azokra, akik a II. világháborút követő kommunista megtorlás áldozatai lettek. Magyarországról megközelítőleg 6-800 ezer embert hurcoltak el kényszermunkára. Egy harmaduk civil lakos volt, megközelítőleg 300 ezren tértek haza. Értük gyújtottak gyertyát, és emlékükre helyezték el a virágokat, valamint koszorúkat a résztvevők, köztük a kispesti Fidesz, a kispesti KDNP és az emlékművet állíttató Kispesti Társaskör tagjai.
|