Az itt élő emberek sokáig türelmesek voltak, hiszen csak várták, hogy valami fog történni az ingatlannal – mondta lapunknak Ékes Gábor –, de mára elvesztették türelmüket.
2000-ben jelentett be vételi szándékot Havas Henrik az üresen álló Kós Károly tér 4. szám alatt található egykori mozi épületére. A dokumentumokból látható, hogy szándéka szerint lényegében egy oktatási, kommunikációs képzési központot szeretne létrehozni. Az akkori városvezetés a tervet támogatandónak találta, mivel a folyamatosan már évek óta gazdátlan műemléképület így megmenekülhetett volna a teljes pusztulástól.
A képviselő-testület rábólintott az adásvételre, hiszen a vevő szándéknyilatkozata szerint színvonalas oktatási központot alakított volna ki benne. A 2001-ben létrejött adásvételi szerződés szerint a vevő vállalta, hogy az ingatlant kizárólag oktatási célokra használja, és ennek érdekében saját költségén végez beruházásokat, melyeket 2002-ig be is fejez. Az akkori önkormányzat kellő elővigyázatosságból visszavásárlási jogot kötött ki arra az esetre, ha a vevő határidőre nem tesz eleget a vállalt kötelezettségeinek. Magyarul 2002. december 31. után a kerület az ingatlant 10 millió Ft + áfa összegért bármikor visszavásárolhatta volna.
A problémák azonban ez után kezdődtek – hangsúlyozta Ékes Gábor. A 2002-es önkormányzati választásokon győztes szocialisták hatalomra kerülésüket követően – noha látták, hogy a szerződésben vállaltaknak a cég nem tesz eleget – 2003 szeptemberében töröltették a visszavásárlási jogot a földhivatallal. A törlés eredménye így az lett, hogy a vevő relatív olcsón szerzett ingatlanját már semmilyen vállalt kötelezettség nem terhelte - mondta Ékes. Mint ismeretes, az akkori vezetés alpolgármestere Gajda Péter volt, aki tisztségében a vagyongazdálkodásért is felelős volt.
Most civilekkel összefogva Ékes Gábor és Lazányi Ferenc azért küzd, hogy újra a kispestiek használhassák a létesítményt. Az Ady mozi sorsának rendezése Dódity Gabriella polgármesteri programjában is szerepel.
|