- A betegség előfordulási gyakorisága drámaian megváltozott az elmúlt 30-40 évben – tájkoztatta lapunkat Pusztai János, az óvodás szűréseket végző CöDiMed vezetője. - Korábban többnyire gyermekkori betegségnek tartották, a diagnosztizált gyermekek többsége 2 évnél fiatalabb volt. Jelenlegi ismereteink szerint a lisztérzékenység bármely életkorban jelentkezhet.
Ennek, valamint egy szülői kezdeményezésnek köszönhetően mintegy 600 nagycsoportos óvodás térítésmentes lisztérzékenység-szűrését végzi el az önkormányzat ezekben a hetekben, Kispest valamennyi óvodájában lehetőséget biztosítva arra, hogy ha a szülő kéri, kiderítheti, hogy lisztérzékeny-e a gyermeke.
- Nagyon fontos, hogy az allergia időben kiderüljön, hiszen általában nehezen fedezhető fel, ugyanakkor súlyos betegség a cöliákia – mondta el lapunknak Dódity Gabriella (Fidesz-KDNP) önkormányzati képviselő, aki hozzátette: örül, hogy a kispesti szülőknek egy újabb lehetőséget biztosítanak, amellyel megvédhetik gyermekük egészségét.
Az Árnyas óvodában igazán hozzáértő módon kezelték a CöDiMed szakemberei a szorongó gyerekeket, akik egymás után csoportokban érkeztek a szűrésre.
- Tényleg csak pillanatok kérdéséről van szó, és a fájdalom is minimális, mivel nem tűt használunk, hanem egy gyerekek részére kifejlesztett „lándzsával” veszünk pár csepp vért. 10 perc alatt kapunk egy 96%-os pontosságú eredményt, amiről a szülők tájékoztatást kapnak. Ha esetleg a teszt végeredménye aggodalomra ad okot, akkor javaslatokat készítünk a további vizsgálatokra – árulta el a vizsgálattal kapcsolatban a helyszínen Pusztai János, aki mindenkinek javasolja, hogy éljen ezzel a lehetőséggel, hiszen a betegség kellemetlen tünetei - heves, fájdalmas hasmenés, puffadás, bizonytalan hasi fájdalmak, fogyás, gyengeség, fáradékonyság, vashiányos vérszegénység - mellett később csontritkulást, meddőséget, havi vérzés elmaradását, ismétlődő vetéléseket, depressziót, gyermekekben a növekedésben és fejlődésben való elmaradást okozhatnak.
A hajlam egyébként örökletes, a cöliakiás betegek elsőfokú rokonainak mintegy 10%-a érintett. A betegséget okozó gének ma még pontosan nem ismertek, de azt már kimutatták, hogy a magyar népesség 30%-ánál előforduló, egy bizonyos antigén fontos szerepet játszik a betegség kialakulásában.
A tudomány mai állása szerint a lisztérzékenység egyedüli kezelése a szigorú és egész életre szóló gluténmentes diéta. Az egészséges táplálkozás és a lisztérzékenységben előírt diéta alapelvei jól összeegyeztethetők.
Hogy ismerjük fel a betegséget?
A lisztérzékenység egy, elsősorban a vékonybelet érintő betegség, amely nem gyógyítható, de diétával jól kezelhető. A jellemző tünetek közé különböző emésztőszervi panaszok tartoznak, pl. hasmenés, vagy épp székrekedés, puffadás. Felnőttekben a testsúly csökkenése, míg gyermekkorban a súlygyarapodás elmaradása is felhívhatja a figyelmet a kórképre. A betegség ezek mellett egyéb általános tünetekkel is járhat (pl. fáradékonyság, rossz közérzet, stb.), de lehet teljesen tünetmentes is. Kezeletlen betegség esetén fokozódik a vékonybélben előforduló rosszindulatú tumorok kockázata is.
|