A téli álomra készülő sünök ideális búvóhelyre lelhetnek a kertekben, parkokban összegereblyézett levél- és rőzsehalmokban, éppen ezért, ha e növényi halmok elszállítására adnánk fejünket, még véletlenül sem szabad vasvillával nekik esnünk. Helyette egy szerszámnyéllel, esetleg egy hosszabb, erős bottal óvatosan, a halmot akár kézzel is átforgatva meg kell bizonyosodnunk arról, van-e alattuk valamilyen állat. Érdemes a halmokat rétegenként, fentről lefelé haladva elbontani.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közleményében felhívta a figyelmet arra, hogy a zaj hatására a sünök összegömbölyödnek, s a tüskéikre szúródó levelek szinte észrevehetetlenné teszik az állatokat. Éppen ezért, a növényhalom alapi részéhez jutva figyelni kell a „gömbölyded formákra”. „Az összegömbölyödve megemelt állat ugyanis gyakran kigurul a gallyak és levelek közül” – hangsúlyozták.
Rendkívül fontos: a halmokat még véletlenül se gyújtsuk fel helyben, a sünök ugyanis nem tudnak elmenekülni a lángok elől éppen az említett, összegömbölyödésen alapuló védekezési stratégiájuk miatt. Nem beszélve arról, hogy az a magánszemély, aki tiltott helyen vagy időszakban égeti el a kerti hulladékát, akár 100 ezer forintos bírsággal is büntethető.
Az MME azt tanácsolta a lakosságnak, hogy telelő sünnel történő találkozáskor vissza kell tenni az állatra a leveleket és ágakat kellő vastagságú rétegben, vagy a közelben, bokrok takarásában kell készíteni számukra egy halmot, ami alá kell visszahelyezni a sünt.
|