A szokatlanul meleg szeptember és októberi hónapok után a novemberi hidegben újra elérkezett az idő, hogy a Magyarországon áttelelő énekesmadaraknak kitegyünk eleséget. Az első, és legfontosabb szabály, hogy „Ha egyszer elkezdtük, ne hagyjuk abba”, mivel a madarak megszokják, hogy hol juthatnak élelemhez, és évről-évre visszatérnek ugyanoda. Ha viszont abbahagyjuk az eleség pótlását, pláne a legnagyobb fagyokban, az a kisállat életébe is kerülhet! Az etetőre járó kistestű (4,5 – 10 gramm körüli) madarak számára ugyanis a -10 celsius fok alatti hőmérsékleten a túlélés azt jelenti, hogy a tartalékaik csak arra elegendőek, hogy átvészeljék a hideg éjszakát. És ha másnap nem tudnak eleget táplálkozni, könnyen elpusztulhatnak a következő éjszakán.
Április közepén azonban hagyjuk abba az etetést, ilyenkor már a fák és bokrok friss rügyei, levelei és hajtásai, a friss fűtakaró is kellő természetes táplálékbázist kínál a madaraknak. Az önfenntartó és egészséges populációk fenntartása érdekében szükséges a nyári etetés szüneteltetése. Ha ugyanis nyáron is hagyunk kint eledelt, az elkényelmesíti a szülőket, a természetestől eltérő táplálékviszonyokhoz szoktatja a felnövekvő generációkat, a folyamatos mesterséges táplálékbőség pedig emberi beavatkozásra képtelen szintre emelheti a fészekállományt.
A rendszeresség mellett nagyon fontos az is, hogy mivel etetjük a madarakat, ezzel kapcsolatban az alábbi képen találhatunk pontos információkat.
(Nyitókép: Pixabay.com)
|