Budapesten elsőként Kispesten hoztak létre közösségi kertet 2012-ben huszonhat darab egyenként öt négyzetméteres ágyással. A nagy sikerre való tekintettel a következő évben már huszonhét darab, hét négyzetméteres ágyást készítettek a Dobó Katica és az Arany János utca mentén. Idén pedig a harmadik közösségi kertnek a Zengő utca és Kasza J. u közötti szakasza ad otthont mintegy 1015 négyzetméteren. Utóbbiban az ágyások között találhatók kiemelt ágyások, mobilágyások, valamint egy közös használatú fűszer- és gyógynövény ágyás. Továbbá építettek pihenőhelyet, kerti csapot, komposztálót, vízhálózatot, valamint a közösségi kertet is kiépítették. A Zengőkert környezetét rendbe hozták, füvesítettek, fákat ültetek, évelőágyat és fogadóteret hoztak létre és kerítéssel vették körül.
Einhorn Tamásnak, Rosta Gábornak és Ékes Gábornak a kertészkedők is bemutatták parcelláikat (a képre kattintva galéria nyílik)
Az ünnepélyes átadáson Rosta Gábor, a kispesti kertek létrehozásában aktív szerepet vállaló Kispesti Kertek Egyesület vezetője, és Mirek Barbara kertvezető is köszöntötte az egybegyűlteket, és köszönték a kert létrehozásában és a parcellák gondozásában részt vevő közösség munkáját, és a képviselő-testület és a városvezetés támogatását.
A közösségi kertek nem csak a környezettudatos életmódra és szemléletváltásra hívják fel a figyelmet, hanem biztosítják az öngazdálkodás lehetőségét is. A kerületben több intézmény is rendelkezik már közösségi kerttel, így már a gyerekek is megtanulhatják hogyan gondoskodjanak környezetükről.
Ékes Gábor (Fidesz-KDNP) alpolgármester a közösségi kertekkel kapcsolatban elmondta: A közösségi kertek fontosságát nem csak abban látom, hogy a városi emberek ezen keresztül közelebb kerülhetnek a természethez, értelmes elfoglaltsággal tölthetik szabadidejüket lakóhelyükhöz közel, hanem közösségformáló erejében is. Lássuk be, erre nagy szüksége van a városokban élőknek.
A közösségi kertnek helyet adó területet az önkormányzat térítésmentesen adja, valamint a parcellák kialakításához, a kerítésépítéshez, termőföldhöz, vízvételi lehetőség kialakításához három millió forint támogatást biztosított.
|