A Civil Fórum legfontosabb napirendi pontja a civileket érintő jogi változások voltak, Ábelné dr. Juhász Mária ügyvéd adott tájékoztatást a szervezetek képviselőinek. A létesítő okiratot 2017. március 15-ig összhangba kell hozni a Polgári Törvénykönyv rendelkezéseivel.
A polgármesteri beszámolót Vinczek György alpolgármester tartotta, meglepő módon az önkormányzat számára kellemetlen témával, az oktatási és nevelési intézmények lerobbant állapotával kezdte a kerületi ügyek ismertetését. Az alpolgármester elismerte, hogy égető szükség van intézmény felújításokra a kerületben, amire forrásokat kell teremteni. A kritikán aluli állapotokra lapunk is többször felhívta a figyelmet: több óvoda udvara balesetveszélyes, nem egy helyen be vannak szögelve az ablakok, mert nem lehet azokat kinyitni, bezárni, eső idején pedig nem egy helyen vödrökben gyűjtik a vizet. Számos intézményben a kötelező tisztasági festés is hiányzik, és mindennapos vendég a penész az iskolákban, óvodákban is.
– Folyamatosan járjuk a bölcsődéket-óvodákat, tájékozódunk a problémákról, az intézményekben sok teendő lenne, a polgármester úr sokszor nyilatkozott már erről, elmondta, hogy milliárdban mérhető a szükséges összeg. Ami nagyon fontos és balesetveszélyes azt azonnal próbáljuk megoldani, de időrendben rangsorolni kell a feladatokat. Pályázni fogunk forrásokra, megvizsgáljuk az uniós lehetőségeket is, de ha nem jönne össze, hitelt fogunk felvenni – mondta el az alpolgármester, aki elismerte a kerületi intézmények jelentős része épületgépészetileg és szerkezetileg is elöregedett, ezért a nagyobb esők sok gondot okoznak.
A beszámoló után a civileket érintő kérdések záporoztak, felmerült az Ady Mozi újraélesztése is. Vinczek György alpolgármester elmondta, hogy Havas Henrik tanár úr túl drágán adná el a mozi épületét, az önkormányzatnak nincs pénze visszavásárolni, így egyelőre nem terveznek vele semmit. Pedig az Ady Mozi szívügye a kispesti embereknek, a wekerlei civilek aláírásgyűjtésbe kezdtek a jobb sorsot érdemlő épülettel kapcsolatban. Mint ismeretes Havas Henrik, az Szegedi Tudományegyetem azóta megszűnt Budapesti Média Intézetének vezetője szeretett volna két új szakot indítani az épületben. Havas az önkormányzattól akkor 12 millió forintért vásárolta meg a romos, beomlott tetejű műemléképületet, és vállalta, hogy oktatási célokra felújítja. A Kispest.Info információi szerint az akkori fideszes vezetésű önkormányzat olyan szerződést kötött Havassal, hogy ha nem valósul meg az oktatási központ meghatározott időn belül, akkor ugyanilyen vételáron visszavásárlási jog illeti meg az önkormányzatot. A 2002-ben hatalomra kerülő szocialista városvezetés – Steinerné dr. Török Katalin polgármesterrel és Gajda Péter akkori alpolgármesterrel az élén – információink szerint 2003-ban töröltette a visszavásárlási jogot a földhivatallal, így innentől az önkormányzatnak nem volt esélye, hogy visszaszerezze az épületet. Havas elmondása szerint legalább 200 millió forintot költött a romos épület helyreállítására, átalakítására. Felújította a beomlott tetőt, egy új födémmel kétszintessé tette az épületet, kiépítette az épületgépészetet, új, a műemléki környezetbe illő ablakokat épített be, és mozgatható falakkal új tantermeket, irodákat és egy nagy konferenciatermet alakított ki.
Az Ady Mozin kívül is akadnak gondok a kerületben. Arany-Tóth Zoltán, a Kispesti Társaskör elnöke felhívta a figyelmet, hogy a civilek házában, a Kispesti Kaszinóban a vizes blokkra ráférne egy felújítás, de erre önkormányzati reagálás nem érkezett. Kispest díszpolgára arra is kitért, hogy egyes utcákban a fagyökerek felgöngyölítik a járdákat, a balesetveszélyes betonon már többen elestek, továbbá parkolási gondokat is felvetett. Vinczek György az utóbbira azt mondta, hogy már az új rend szerint járnak el, többet büntetnek, amire sok panasz is érkezik a hivatalhoz, ami természetes, hiszen büntetésekről van szó.
|