Ostorok csattanása, botok zaja, ének, tánc és nagyon sok mozgás. Egy baranta közösségben ezek mind megférnek egymás mellett. De mi is valójában a baranta? Ha szigorúan csak a leírásokra hagyatkozunk, akkor többek között ezt olvashatjuk róla: Magyarország egyik leggyorsabban fejlődő harcművészeti irányzata. Ez az önálló irányzat a magyar harci testkultúra megmaradt és megőrzött elemeinek rendszerbe foglalását és továbbfejlesztését tűzte ki céljául. Az anyag gyűjtése, rendszerezése, a kiképzésbe való beillesztése még jelenleg is folyik. A baranta nem egy, vagy több „mester” alkotása, hanem – mint művelői írják honlapjaikon – „a magyar nép, mint kultúrkör összegzett tudásanyagának tükröződése a sajátos harci testkultúrában”.
A leírtaktól azonban a baranta sokkal több, közösségszervező ereje van – vallja a kispesti baranta mozgatórugója, Dobó József. A Kispesti Koppány Vezér Baranta SE elnöke a kispest.info-nak úgy fogalmazott, a barantába beletartozik minden: az építéstől kezdve, a nevelésen keresztül a harcig. A baranta valójában a magyar élet – hangsúlyozta.
Maga a baranta a IX. század és a XX. század között élt magyarság harci kiképzési formáira épülő fegyveres és pusztakezes harcművészeti irányzat. A magyar harcművészet újjáélesztésére több kísérlet is történt. Ebből két momentumot emelt ki Dobó József. Elsőként azt, hogy a két világháború alatt magyar katonatisztek állítottak össze komoly anyagot, amellyel a legénység harci képzettségét és nemzeti hagyományokhoz való ragaszkodását akarták előmozdítani. Az újragyűjtés mintegy 20 évvel ezelőtt indult el, mely Vukics Ferenc nevéhez fűződik. Ő alapította meg az első csapatot, most pedig már ott tartanak – tudtuk meg a kispesti baranta vezetőjétől –, hogy országosan mintegy 100-115 baranta csapat van, és 5-6 ezer baranta harcos.
Az ország sok településéhez hasonlóan a kerületben is alakult baranta csapat, Kispesten 2009. október 15-én jött létre a Kispesti Koppány Vezér Baranta SE. A közösség életében aktívan 30-40 tag vesz részt, köztük egészen fiatalok és idősebb korosztály is. A baranta nem köthető korosztályhoz sem, ottjártunkkor is egészen fiatalok edzettek együtt az idősebbekkel.
Fehér Nándor, aki rendszeresen edz a kispesti csapatban, lapunknak azt mondta, nagyon sok olyan gyakorlatot is végeznek, ami az életben is hasznos lehet. Leginkább azonban azt hangsúlyozta, hogy a baranta nem csupán egy sport, hanem, akik erre járnak, közösséget hoznak létre. Edzésen kívül is összejárnak, megosztják egymással sikereiket, kudarcaikat. A barantát – művelői szerint – sokrétűsége, a történeti magyar gondolkodásmódból származtatott életfilozófiája teszi igazán izgalmas, egyedülálló szellemi, lelki és fizikai alkotássá.
A kispesti barantások minden hétfőn este 7 órától és minden szombaton délután 4 órától tartanak edzéseket a KMO Szabó Ervin utcai mozgásstúdiójában (Szabó Ervin u. 7.)
|