Honnan jön a zenekar elnevezése?
PÉCSI RICHÁRD: A Crazy Cat & The Blue Moonsautentikus 50-es évekbeli rockabilly zenét játszik. Ez a műfaj elsőként talán Elvis Presly memphisi korszakával kezdődött, ahol Elvis és zenekara a The Hillbilly Cat and The Blue Moon Boys nevet viselte. Ebből a névből született egy kis asszociáció segítségével a Crazy Cat & The Blue Moons. Mi egyébként szinte kizárólag feldolgozásokat játszunk olyan autentikus hangszereken, mint a nagybőgő, gitár és a dob.
Mióta zenéltek együtt?
MÓZSA JÁNOS: A zenekar pont két éve alakult, a napokban ünnepeljük a születésnapunkat. Egy ráckevei koncerten játszottunk először együtt. Bár a zenekar nem is olyan régi, a zenélési vágy bennünk viszont annál inkább. Én Hungáriás voltam, Ricsi pedig neorockabillys. Azt tudtuk, hogy valami ilyesmi típusú zenét szeretnénk mi is játszani, de hogy pontosan milyet, az csak később kristályosodott ki. Végül két éve fújt minket össze az élet a zenekar másik két tagjával, akik ennek az autentikus rockabilly stílusnak hazai legendás alakjai és azóta játszunk így együtt. Ők vezettek rá arra minket, hogy mi is az az autentikus rockabilly, hiszen ebben a műfajban sok tekintetben más a játéktechnika, ugyanis a ritmus és dallamvilág az amerikai népzenéből fakad.
P. R.: Mi Jánossal már tinédzser korunk óta zenélünk és azóta szerettünk is volna ilyen, vagy ehhez hasonló zenét játszani. Csak az volt a baj, hogy ő nem akart nagybőgős lenni, de minden esetben azzal védekezett, hogy egészen biztos, hogy mindenki rajta fog mulatni. Persze mostanra ez a helyzet teljesen megváltozott.
M.J.: Korábban trombitán játszottam, aztán basszusgitároztam, de mikor áttértem a nagybőgőre, az első időben szükség volt a napi 5-6 óra gyakorlásra, egyrészt a stílus miatt, de emellett hozzá kellett szoknom a fizikai megterheléshez is. Nagybőgőn játszani nagyon megerőltető tud lenni, sokszor egy-egy koncert után teljesen kivagyok.
Mennyire van jelen a mindennapjaitokban a rockabilly életérzés?
P. R.: Ez az élet nem csak arról szól, hogy az 50-es évek zenéjét játszunk, ez benne van a mindennapi öltözködésünkben és az életfelfogásunkban egyaránt. Jó példa erre a Wekerléhez való ragaszkodásunk is, hiszen mindketten itt születtünk. Itt nőttünk fel, és bár János jelenleg Erzsébeten lakik, mindketten itt szeretnénk megöregedni. Mindkettőnkben benne van a tradíciókhoz való ragaszkodás, és úgy érzem, ebből a szempontból az 50-es évek zenéje és a Wekerletelep szeretete összefügg.
M. J.: Ideköt a gyerekkor. Egy házban laktunk a Thököly utcában, és az első közös élményünk az, amikor Ricsit kiborítottam a babakocsijából. Az eset emlékének nyomát azóta is őrzi az arcán. Itt nekünk minden fűszál ismerős és az is a tervünk, hogy mindketten visszaköltözünk abba a házba, ahol születtünk.
P. R.: Leszámítva a modern autókat, Wekerle házait, utcáit látva akár az 50-es években is lehetnének. Ilyen a zene is, amit játszunk. Szoktunk azzal is viccelődni, hogy ha itt Wekerlén abban az időben adnánk elő azt a zenét, amit most, mindenki extázisba esne és kirúgná a ház oldalát. Az is igaz viszont, hogy utána valószínűleg azzal a bizonyos fekete autóval távoznánk.
Hol láthat titeket a kispesti közönség?
P. R.: Tavasztól őszig minden pénteken megtalálhatóak vagyunk a budapesti Amigo Rockabilly klubban, nyáron pedig különböző rendezvényeken veszünk részt. Nemrég jöttünk meg Agárdról, ahol a legnagyobb rockabilly koncertsorozat zajlik minden évben három napon keresztül. Kispesten legközelebb szeptember elején játszunk, a Wekerlei napokat követő hétvégén a Wekerle Étterem rendezvényén. Mindenkit szeretettel várunk hiszen a közönség nagyon vegyes, a tinédzserektől kezdve a Hungárián felnőtt lélekben még mindig fiatalokig mindenki megtalálható a hallgatók között. Hiszen ilyen a rockabilly.
Crazy Cat & The Blue Moons
A zenekar tagjai:
Crazy Cat alias Galántai Imre ének, gitár
Ducky J. Fontana alias Molnár Árpád dobok
Ritchie Nelson alias Pécsi Richárd,gitár
Johnny Ray alias Mózsa János, bőgő
|