Február közepén elfogadta a költségvetést az MSZP többségű képviselőtestület, ám mint kiderült: egy forinttal sem szántak többet az égető felújításokra, mint tavaly, azaz idén is 102 millió forint jut a legfontosabb rekonstrukciókra. Ez a szükséges 1500 millió forint 7 százalékát sem éri el. Gajda Péter (MSZP) ígérete ennek fényében tehát csak kommunikációs lufinak tűnik. Apropó kommunikáció: a Kispest TV jobban járt mint az óvodák. Az alacsony nézettségű adó 2014-ben még csak 20 millió forintból működött, 2015-ben már 40 milliót költött rá az önkormányzat, idén pedig már 45 milló forintjába kerül a kispestieknek. Ez sokat elárul a városvezetés prioritásairól.
Vizesedő falak, lyukas tetők, lepukkant nyílászárók és a szocialista időszakot idéző idejemúlt udvarok – ez jellemzi Kispest bölcsödéit és óvodáit. Úgy tűnik, hogy Gajda Péter polgármestert a saját szemével látott és tapasztalt kétségbeejtő állapotok egyáltalán nem sarkalták tettekre. Korábban lapunk megírta: másfél milliárd forint kellene a legszükségesebb felújításokra. Ezzel szemben a költségvetésben csupán ugyanannyit, mint tavaly, 102 millió forintot terveztek. Dódity Gabriella frakcióvezető javaslatában a Fidesz- KDNP frakciócsoportja az összeg megduplázását kérte a képviselőtestülettől, de a javaslatukat azonnal lesöpörték az asztalról. Gajda Péter a testületi ülésen hozzáfűzte: ha minden kötél szakad, akkor hitelt vesznek fel a felújításokra. Úgy tűnik, gondos gazdálkodás helyett, inkább a kerület eladósítását választanák.
– Már 14 éve MSZP-s polgármester vezeti a kerületet, az intézmények állapota pedig nem egyik évről a másikra romlott le – emlékeztette a képviselők legutóbbi ülésén a Gajda Pétert a Fidesz-KDNP frakcióvezetője. Dódity Gabriella szerint tehát egyértelmű a jelenlegi polgármester és elődjének a felelőssége a kialakult helyzetért, hiszen ha ezalatt gondos gazdaként odafigyelt volna a városvezetés az intézmények karbantartására és felújítására, most nem volna kritikus több olyan intézmény állapota, ahol kisgyerekeket nevelnek.
Jó gazda is lehet az önkormányzat. Máshol sikerül…
Kispesttel ellentétben több kerületben milliárdokat költöttek oktatási-nevelési intézmények felújítására, bővítésére. Sőt, volt olyan városrész, ahol a környezetvédelem és az energiatakarékosság is előtérbe került, napkollektorok kerültek az iskolák tetejére. A XVIII. kerületben az elmúlt öt évben közel négymilliárd forint jutott energetikai korszerűsítésre, de a XVI. kerület is két év leforgása alatt közel másfél milliárdos kisebb-nagyobb munkálatokat végeztek el óvodákban, bölcsődékben és iskolákban. Kőbányán fél milliárd forintból újultak meg vizesblokkok, szigeteltek, burkolatokat újítottak fel, festettek és udvarokat állítottak helyre.
1 milliárd forinton túl költöttek felújításra a XVI. kerületben
A Kertvárosban megtörtént az önkormányzat huszonöt éves fennállásának legnagyobb intézményi felújítási beruházása. A Kölcsey Ferenc Általános Iskola idén 100 éves, ennél szebb ajándékot nem is kaphatott volna: az iskolát 555 millió forintos beruházás keretében teljes körűen felújították, hét új tanteremmel és egy új tornateremmel bővült. Egy évvel korábban, 2014-ben a cinkotai Batthyány Ilona Általános Iskola is megújult 444 millió forintból. A két említett iskolán kívül a kerületben húsz óvodában, bölcsődében és iskolában történt korszerűsítés az elmúlt két évben. Megújultak a vizesblokkok, csatornák, továbbá tetőszerkezet javítások, kazáncserék, nyílászárócserék is történtek a kerületben, füvesítettek és teraszt burkoltak. A kisebb felújításokra több mint 300 millió forintot költött az önkormányzat. Kovács Péter fideszes polgármester programjában többek közt az is szerepel, hogy minden évben felújítanak egy iskolát és egy óvodát, egy orvosi rendelőt, egy iskolaudvart és egy óvodaudvart. A beruházások az elmúlt 2 évben összesen több mint 1 milliárd forintba kerültek az önkormányzatnak.
Megújuló energia a XVIII. kerületben
A korábbi óvoda – bölcsőde átalakítások után a 18. kerület nem állt le a korszerűsítésekkel, sőt, a folyamatos fejlesztések során a környezetvédelemre is nagy hangsúlyt fektettek. Az elmúlt öt évben átalakították és bővítették a Bambi Bölcsődét, létrehozták az „Iciri-piciri” Bölcsődét, és kibővítették a Napsugár Óvodát. A felújítások zöme főként energetikai területen valósultak meg, tizenkilenc oktatási intézmény, óvoda és bölcsőde energetikai korszerűsítése valósult meg, nyílászárócserékkel és szigeteléssel. A kerület halad a korral, a környezetvédelem jegyében öt iskola épületébe megújuló energia alapú energiaforrásokat és napelemeket szereltek. A beruházások összesen közel négy milliárd forintba kerültek.
Kőbányán sok apró, de hasznos felújítást végeztek
A Kőbányai Vagyonkezelő Zrt. Műszaki Divízió Intézményfenntartási iroda fél milliárd forintot költött a kerület óvodái, bölc södéi és iskolái felújítására az elmúlt két évben. Számos intézményben végezték el a legfontosabb munkálatokat, a Cseperedők Bölcsődében a lapos tetőt szigetelték és a konyha rossz állapotú burkolatait felújították. A Gépmadár Óvoda és Fecskefészek Bölcsőde teljesen új vizesblokkot kapott, a Kékvirág Óvoda épületében több helyen beázás utáni festés, vizesedő helyiségek helyreállítását és udvari munkálatait végezték el. A Kincskereső Óvoda és a Gesztenye Óvoda új vizesblokkokat kapott. Az utóbbi intézményben még elvégezték több helyiség festését, parkettaburkolatok csiszolását, és az elektromos hálózat felújítását. A Zsivaj Óvoda bejáratánál a rossz minőségű burkolat cseréje történt. Az óvoda rekonstrukció mellett még hat iskolában történtek felújítások, átépítések és korszerűsítések.
|