Ne használjunk műanyagot júliusban! – ez az üzenete annak a közösségi médiában született, mára sokmilliós nemzetközi követőtábort megmozgató kezdeményezésnek, amelyet a lassan lebomló műanyagok pusztító környezetkárosítása miatt hoztak létre a fenntarthatóságért küzdő civilek. Az egyszerhasználatos műanyagok száműzése egy egész hónapra – vagy életre – fontos ügy, hiszen évente világszinten mintegy 300 millió tonna műanyagot termelünk.
Az évente keletkezett mennyiség fele ráadásul egyszerhasználatos műanyag, amiket bár csak napokig, órákig vagy percekig használunk, nem lebomló anyag révén mégis több száz évig a Földön maradnak. Ezek egy része, megközelítőleg 8 millió tonna szemét az óceánokba kerül, így ma már – sajnálatos módon – szinte nem telik el úgy nap, hogy ne olvasnánk olyan tengeri élőlényekről és madarakról, amelyek pusztulását a műanyag okozta.
A „Plastic Free July” Ausztráliából indult 2011-ben, azóta pedig az egész világon elterjedt. Tavaly több mint 120 millió ember vett benne részt, megközelítőleg 170 országból, köztük Magyarországon is.
Azok, akik tenni akarnak a környezetért, és szeretnék megtapasztalni, milyen a műanyagmentes élet, pár könnyű lépéssel fejest ugorhatnak a Műanyagmentes júliusba.
Így kezdjünk neki!
Egy teljesen átlagos napon szinte észrevétlenül sok műanyag fordul meg a kezünkben, otthonunkban, sokunknak lehetetlennek tűnik a kihívás, hogy egy egész hónapon át elkerüljük ezeket és nélkülük éljünk.
Első lépés: csökkentsük a műanyag mennyiséget vásárlás során!
- amiből csak lehet, vásároljunk kimérve, saját tárolóban
- vigyünk magunkkal szatyrot és zacskókat is, bármilyen megfelel kezdetnek, csak újat ne kérjünk
- lehetőség szerint válasszunk üveg, anyag vagy papírcsomagolást
- otthon is figyeljünk a csomagolásra: mosható edénybe csomagoljunk fólia helyett
Második lépés: mondjunk nemet a hétköznapokban a műanyag tárgyak használatára
- ne használjunk műanyag szívószálat
- vigyünk magunkkal kulacsot a víznek és újratölthető poharat a kávénak
- kerüljük az egyszer használatos műanyag evőeszközöket, tányérokat, poharakat!
További tipp: használjunk természetes anyagokat!
- ha természetes anyagokat használunk tisztítószerként, kozmetikumként vagy magunk készítjük őket, jelentős csomagolási hulladékot spórolunk meg.
Forrás: FICSAK, pestisracok.hu, szeretlekmagyarorszag.hu
Fotó: John Cameron/unsplash
|