Szabó Kálmán kiemelkedő alakja volt Kispest közösségi életének, munkássága örökre beíródott Kispest történelmébe. Életének 84. évében 2017. január 6-án, családja körében hunyt el. Két fia, és négy unokája gyászolja. Tanári pályáját 1958-ban kezdte meg a kispesti kettesszámú Általános Iskolában, majd a Kossuth téri és a Gábor Andor iskolában. 1988-ban alapítója volt a Pedagógusok Demokratikus Szervezetének, mely a rendszerváltáskor a kommunista ellenes ellenzéki szervezetek között tartottak nyilván. 1998-ban ment nyugdíjba. 2007-ben Kispest képviselőtestülete Kispest Díszpolgára címmel tüntette ki.
Bárhol tanított is, életmódjával, erkölcsi tartásával példát mutatott. Az oktató-nevelő munka mellett kiemelkedő szakelméleti munkásságot folytatott, melynek eredményeként 12 könyve született és jelent meg, köztük a Mórtól a kispesti Wekerletelepig – Wekerle Sándor öröksége című könyve.
2003-ban alapító tagja volt a Wekerlei Polgári Körnek, melyet 2010-ben újjászervezett Wekerlei Polgári Egyesület néven.
A civil egyesület ezzel a képpel búcsúzik alapító tagjuktól.
- A képen példaképe, Wekerle Sándor miniszterelnök Móron felavatott szobra előtt üdvözli a koszorúzásra érkező egyesületi tagokat. A mozdulat is jelképes, minden jóérzésű embert magához és ehhez a közösséghez akart ölelni – írta Vitéz Tamás a Wekerle Polgári Egyesület elnöke, aki hozzátette: Szabó Kálmán 2016-ban ÉKKÖVEK címmel írt a magyarság XX.századi példaképeiről. Ennek bevezetőjében foglalta össze, mire is törekedett egész életében, mire oktatta a tanulókat, milyen példaképet adott nekünk, akik ismerhettük őt:
Milyen legyen az ember?
„Öntudatos, önálló, erkölcsös” „Óvja, védi és edzi testi és lelki egészségét” „Életének értelme, boldogságának forrása, támasza a család” „Tisztel másokat, és természetesnek tartja a közjó szolgálatát” „Lankadatlanul tanul, mert tudja, hogy a tudás hatalom” „Kulturáltan szórakozik, ügyel a pihenésre is” „Munkáját becsületesen ellátja, és ezért tisztességes fizetést kér” „Védi a természetet, melynek felelősséggel tartozik” „Támaszkodik a Humanista-Keresztény hagyományokra, ápolja és védi nemzetének értékeit és érdekeit” „Előrelátóan, szilárd akarattal törekszik elérni kitűzött céljait” „Hisz abban, amit csinál, bízik önmagában és nemzete jövőjében”
|