A közel egy évig tartó munkálatok befejeztével az intézmény egy kiemelkedően magas színvonalú részleggel gyarapodott: a kispesti egynapos sebészet nem jellemző módon két műtőből – egy kisebből és egy nagyobból – áll, és nemcsak méretében, hanem felszereltségében is kimagaslónak számít. A szakemberek szemészeti, laparoszkópos, sebészeti, nőgyógyászati és ortopédiai műtéteket, kisebb traumatológiai beavatkozásokat és urológiai műtéteket, valamint végbéltükrözést is végeznek itt, az épület harmadik emeletén. Mivel kerületünkben nincs kórház, a fejlesztésre óriási szükség volt: az egynapos sebészetnek köszönhetően a betegek mostantól a lakóhelyükhöz közel vehetik igénybe az említett szolgáltatásokat ahelyett, hogy más kerületekbe kellene utazniuk értük.
A mintegy 1 milliárd forintos fejlesztés a kormány Egészséges Budapest Programjának (EBP) forrásaiból valósult meg. A 2017-ben, 700 milliárd forintos keretösszeggel útjára indított program a közép-magyarországi régió történetének legjelentősebb egészségügyi fejlesztése: általa számos fővárosi és Pest megyei kórház és szakrendelő újult meg és újul meg a jövőben is – teljes egészében hazai forrásból, uniós támogatás nélkül. Az EBP beindítását a jó gazdasági teljesítmény tette lehetővé.
- A programból korábban Kispest a fővárosi kerületek közül szinte egyedüliként egyetlen forintnyi forrást sem kapott szakrendelőjének megújítására, mert a baloldali vezetésű önkormányzat úgy töltötte ki az igényfelmérőt, hogy abban azt jelezték, mindent meg tudnak oldani önkormányzati forrásból – emlékeztette lapunkat Dódity Gabriella, a kispesti Fidesz-KDNP frakcióvezetője. Mint mondta, ezt a szarvashibát korrigálni kellett, hiszen a főváros valamennyi kerületéhez hasonlóan Kispestre is jól jött volna a kormányzati támogatás. Végül – a kispesti Fidesz lobbijának köszönhetően – kimagasló mértékű támogatást kapott a kerület.
Elvonások helyett támogatások
- Az Egészséges Budapest Program is jól mutatja, hogy az Orbán-kormány kiemelten kezeli az egészségügyi intézmények megújítását, ellentétben a baloldallal, amely kormányzása idején 600 milliárd forintot vont ki az egészségügyből, bevezette a vizitdíjat és a kórházi napidíjat, miközben a fővárosi betegellátás és a kórházak teljesen leépültek, eladósodtak, megszűnt 16 ezer kórházi ágy és mintegy 6 ezer egészségügyi dolgozó távozott a rendszerből – nyilatkozta lapunknak Földesi Gyula. Kispest és Pesterzsébet Fidesz-KDNP-s országgyűlési képviselője az egynapos sebészet kivitelezésekor Dódity Gabriellával tekintette meg a hiánypótló részleget.
|