November 11-re már minden háziorvos, fekvő-és járóbeteg-ellátó intézmény, valamint az összes gyógyszertár csatlakozott ahhoz az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térhez (EESZT), amely segítségével egy helyen tárolnak minden adatot az egyes betegekről. Vagyis az orvosok látják a korábbi betegségeink történetét, a CT, labor és egyéb vizsgálatok dokumentumait, eredményeit, emiatt sokkal könnyebb lesz például távkonzíliumot tartani, de még gyógyszert is feliratni.
A fokozatosan bevezetésre kerülő rendszer legfőbb célja, hogy a betegek minél biztonságosabb és minél inkább személyre szabott ellátást kapjanak. Az ellátás biztonsága az orvos rendelkezésére álló egészségügyi adatok mennyiségétől is függ, ezért fontos, hogy amikor valaki bekerül egy fekvő- vagy járóbeteg-ellátó intézménybe, elegendő adattal rendelkezzen róla a kezelőorvosa ahhoz, hogy a számára legmegfelelőbb terápiát a lehető legrövidebb idő alatt megállapíthassa. A rendszer segítségével elkerülhetővé válnak majd az ismételt, felesleges vizsgálatok, ami a beteg kényelmén és gyorsabb gyógyulásán túl sokkal költséghatékonyabb működést tesz lehetővé az egészségügyi ellátórendszer számára.
A betegek számára az a pozitív meglepetés, hogy csak annyiban érinti őket ez a változás, amennyiben arra igényük van. Ha élnek a digitalizált világ előnyeivel, akkor sok új szolgáltatás nyílik meg számukra, ha viszont elzárkóznak előle, akkor semmiben sem változik a korábban megszokott betegellátási folyamat.
Az EESZT a legmagasabb fokú kibervédelemmel van ellátva. A rendszer minden eseményt naplóz, rögzítve a felhasználó adatait, a hozzáférés idejét, típusát, sikerességét és az érintett egészségügyi dokumentumot. Bárki megtekintheti, illetve nyomon követheti a saját adataira vonatkozó összes információt. Amennyiben rendelkezik ügyfélkapus regsztrációval, a TAJ-számra lesz még szüksége a belépéshez.
Hogy mit jelent a változás a gyakorlatban, Kovács János példáján keresztül IDE kattintva bárki megtekintheti!
700 milliárd forint kórházfelújításra
Az informatikai rendszer fejlesztésén túl 700 milliárd forintból megújulnak a budapesti és pest megyei kórházak, valamint egészségügyi intézmények az idén kezdődő Egészséges Budapestért Programnak köszönhetően. A korábbi évek 500 milliárdos vidéki egészségügyi fejlesztéseit követően ezúttal Budapesten és Pest megyén a sor: 25 kórház és 7 önálló szakrendelő is megújul, és ezzel együtt az ellátás is javulni fog. Emelkedik az egészségügyben dolgozók bére, és az állam ismét átvállalja a kórházak adósságát.
Fotó: pixabay.com
|