Házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés Budapesten
Gondoltatok már arra, mennyivel kényelmesebb volna, ha a szelektíven gyűjtött háztartási hulladékot nem kellene a gyűjtőszigetekre vinnetek, hanem házhoz jönne érte a Fővárosi Közterület-fenntartó? Hamarosan mindez megvalósulhat, hiszen közel 4,4 milliárd forintos uniós támogatást nyert el a Fővárosi Önkormányzat a Budapest egészén bevezetni kívánt házhoz menő szelektív hulladékgyűjtő rendszer kiépítéséhez.
Budapesten jelenleg több mint 900 gyűjtő-szigeten van lehetőség a hulladék szelektív elhelyezésére, házhoz menő gyűjtés pedig mintaprojektek keretein belül négy kerületben működik. Ahhoz, hogy az EU azon célkitűzéséhez, amely szerint 2020-ig átlagosan 50%-ra kell növelni a háztartási hulladék újrahasznosítását, a szigetes rendszer fejlesztése nem elég, ezért a házhoz menő rendszer bevezetése mellett döntöttünk, amely költségeinek 85 százalékát uniós forrásból sikerül biztosítani – tudtuk meg Dr. György István városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettestől. Az új rendszerben a papírt, a műanyagot és a fémet gyűjtik majd szelektíven. Mivel utóbbiból kevés gyűlik össze a háztartásokban, azt a műanyaggal együtt lehet majd elhelyezni, azt az elszállítás után szétválasztják a válogatóműben. A gyűjtéshez a meglévő hulladékgyűjtők (kukák) mellett a társasházas övezetekben 2 db 240 literes, míg a családi házas részeken 2 db 120 literes edényt biztosít majd a közterület-fenntartó. A városias és a lakótelepi övezetekben hetente, a kertvárosi részeken havonta, míg a vegyes övezetekben kéthetente fogják a szelektív hulladékot elszállítani. A házhoz menő gyűjtés bevezetésével megszűnnek a szelektív hulladékgyűjtő szigetek, csak az üveget lehet majd ilyen konténerekben elhelyezni. Ezeket azonban jellemzően üvegvisszaváltók közelében fogják elhelyezni, és a rengeteg rossz tapasztalat miatt kaloda fogja megvédeni attól, hogy felborogassák. A projekt részeként a tervek szerint új, környezetbarát üzemanyaggal működő gyűjtőautókat is vásárol a főváros. Az Új Széchenyi Terv Környezet-és Energia Operatív Programjának keretében támogatott projekt megvalósítása 2013 első félévében kezdődhet meg – tudtuk meg György Istvántól.
A Kispesti Önkormányzat is felismerte korábban a szelektív hulladékgyűjtő szigetek körüli áldatlan állapotokat, ezért 2011 nyarán tíznél is több gyűjtőt kerítettek körbe a tisztább és rendezettebb környezet megtartása érdekében.
|
0 Hozzászólás - legyél te az első!