A professzor, akinek előadása reményt adott a beteg és egészséges embereknek egyaránt, leszögezte: akiben van hit, annak mindig lesz esélye a gyógyulásra. Papp Lajos azokhoz a fiatalokhoz is beszélt, akik elhagyni készülnek az országot, elmondta, hogy külföldre nem anyagi okok miatt kell menni, hanem azokért a tapasztalatokért, amit hazatérés után itthon tudnak kamatoztatni.
A szívsebész professzor előadása előtt Dódity Gabriella, az est háziasszonya elmondta, nagyon örül, hogy Papp Lajostól nyilvánosan is bocsánatot kért a Készenléti Rendőrség és a Budapesti Rendőr-főkapitánysága tíz évvel ezelőtti rendőri túlkapásból eredő bántalmazás miatt. A professzort 2006-ban, az 1956-os forradalom kitörésének ötvenedik évfordulóján az alkalmazottaik a nyílt utcán megverték tömegoszlatás közben. A szolgálatban dolgozó rendőrök Papp Lajos emberi méltóságát és személyes szabadsághoz fűződő jogát megsértette. Ezt követően dr. György István mondott köszöntőt, aki személyes történettel érkezett a Kispesti Társaskör által szervezett előadásra. A kormánymegbízott felidézte, hogy életét Papp Lajosnak köszönheti, és meg is mutatta műtéti hegét azaz, hogy nem látszódik semmi. A professzor elmondta, hogy ő mindig gondosan ügyelt arra, hogy a műtét során olyan bemetszést csináljon, ami később a lehető legkisebb esztétikai hibával jár.
– Sok orvos nem figyel rá eléggé, többnyire nem azért, mert tudná megcsinálni, hanem mert nem érdekli – mondta el lapunknak a szívsebész professzor az előadás után, aki hozzáfűzte:a Kárpát-medencében másfél millió magyar emberrel találkozott előadásai során, ennek tapasztalataiból állítja össze a pódiumon elmondott szívhez szóló beszédeit.
–Minden embernek a saját sorsa és saját egészségének az állapota a legfontosabb. Nagyjából tudom, hogy az embereket mi aggasztja legfőképpen. Az előadásomon mindenki kapott valamit, fiatal, idős, nő, férfi, szívbeteg és egészséges. A beszédeimet próbálom úgy megösszeállítani, mint egy zenekari művet, amivel megszólítom a lelküket. Mindig igazat mondok, és az emberek megértik.Az emberek csendben voltak másfélórán keresztül, ami csak egyféleképpen érhető el, hogy nemcsak az agyukhoz beszélek, hanem a lelkükhöz is. Ez a titka – magyarázta dr. Papp Lajos szívsebész professzor, aki hisz abban, hogy nincs gyógyíthatatlan beteg.
–Mindig meg kell mondani az igazat, de közben a reményt is meg kell hagyni. Nem mi döntünk életről vagy halálról, mi legfeljebb halált okozhatunk, az életet a teremtőtől kapjuk. A beteg dönthet arról, hogy hajlandó-e küzdeni a gyógyulásáért – mondta el a szívsebész professzor, aki a lélek és a hit szerepét első helyre sorolja az emberek egészségének megőrzésében. A professzortól megtudtuk, hogy valóban megszakadhat a szív, és bele is tudunk halni a bánatba.
–Ha a lélek fáj, akkor senki se a fejéhez kap, hanem a szívünk magasságában fáj belül. A zeneszerző se akkor alkot, mikor pénzre van szüksége, hanem mikor ihlete van. Az angoloknak nincs szavuk a fizikai szívfájdalomra, nekik a gyomorból sugárzik át, a magyar szívfájdalmára közel kétszáz szó van a szinonima szótárban, mi szíves nemzet vagyunk – magyarázta Papp Lajos, aki kispesti előadásában elmondta, számos külföldi munkalehetőséget kapott, de mindre nemet mondott.
– Mikor Amerikában kutattam, a családomat fel tudtam hívni a telefonon, de a hazámat nem. Sok fiatal külföldön dolgozik, pedig a tapasztalatokért kellene kint dolgozni, nem pedig a több fizetésért.
|