Nyáron kétségkívül a legnagyobb veszélyt a káros napsugárzás okozza. De melyek a káros napsugarak? És hogyan védenek bennünket a naptejek és napolajak?
A nap sugarainak két fajtája van: az UV-A és az UV-B sugarak. Az UV-A sugaraktól nem égünk le, de segítik a ráncosodást, és a bőr öregedését, éppen ezért az UV-A-ról jusson eszünkbe az aggastyán szó. Az UV-A-sugarak csak rövid ideig tartó barnulást okoznak, viszont növelik a rák kockázatát.
Az UV-B-sugarak a felső bőrrétegig jutnak el. Az UV-B-sugárzás elősegíti a D-vitamin-képződést, ami nagyon fontos a csontok számára, ugyanakkor a kellemetlen és fájdalmas felégésről is ez tehet.
Bőrünk egyik értékes tulajdonsága, hogy védelmet nyújt bizonyos káros behatásokkal, például a nap ártalmas sugaraival szemben, ugyanakkor a túlzásba vitt napozás következtében könnyen feléghetünk. Ezt legtöbbször csak jó 4 órával később észleljük, vagyis gyakran csak akkor, amikor már késő.
Hogyan védekezzünk a leégés ellen?
Sokszor olvashatjuk azt a bizonyos SPF rövidítést a fényvédő krémeken, amely a Sun Protection Factor, vagyis a fényvédő faktor rövidítése. Ám kevesen tudják sajnos, hogy pont az UV-A sugarak azok, amelyek áthatolnak a szélvédőn, a felhőkön, sőt, a ruhán is. Ezért érdemes mindig használni a fényvédő krémeket.
Az SPF nemzetközileg elfogadott faktor érték, amely azt jelöli, hogy az adott termék, adott bőrtípusra, 2 mg/cm2 vastagságban alkalmazva, mennyi ideig nyújt védelmet az UV, ezen belül is az UV-B sugarak ellen.
Fontos, hogy az UV-B-fényvédő faktor 1/3-ának megfelelő mértékben UV-A sugarakkal szemben is védelmet biztosítson a naptejünk. Ebben az esetben a készítmény csomagolásán az UV-A szimbólumnak is látszania kell. És, ami a legfontosabb, hogy 11-15 óra között ne tartózkodjunk tűző napon!
Előzzük meg a bajt!
A pigmentfoltok kialakulása elleni legjobb védekezés, ha kerüljük a napfényt, mert az UV-sugarak aktiválják a melaninképződést, és előtűnnek a pigmentfoltok. Mivel legtöbbünk számára a napfény elkerülése nem járható út, ezért magas faktorú fényvédő, napszemüveg viselése, és napernyő használata javasolt.
Strandokon könnyen szedhetünk össze akár bőrgombát is, ha nem figyelünk, hiszen a nedves környezet ideális a gombák szaporodásához. Nyugodtan lehet használni nyáron fertőtlenítővel ellátott lemosókat. Ha például gyengébb az immunrendszerünk, sokkal hamarabb elkaphatjuk a bőrgombát. De még a lelki állapottól is függ. Ugyanis – mit sok dologról, így a gombáról is ismert-, hogy befolyásolja az immunrendszer működését.
De itt van mindjárt a másik népbetegség, a kellemetlen és fájó bőrtünet, az ekcéma. Igaz, nem egy tipikus nyári betegség, hiszen általában a D-vitamin hiány okozza, ami télen a napsugárzás hiányának tudható be. Ugyanakkor nyáron a legzavaróbb, ugyanis a fedetlen testrészeken azonnal látható a bőrgyulladás, amely viszkető, piros foltokban jelenik meg. Fontos megnézetni orvossal, mert legtöbb esetben valamilyen belgyógyászati betegséget is jelezhet.
Főként csecsemőknél gyakori jelenség a melegkiütés. A szülők általában nagyon megijednek, pedig ez ártalmatlan. Ilyenkor pusztán csak az izzadságmirigyek tömődnek el és nem tud a verejték kiürülni. Azért a pici babáknál alakul ki elsősorban ez a jelenség, mert az ő hőháztartásuk még nem stabil. Ha észrevesszük rajtuk a melegkiütéseket, azonnal vigyük hűvösebb, árnyékos helyre, öltöztessük lengén, és máris elmúlnak a kiütések. Semmiféle orvosi kezelést nem igényel, legfeljebb hűsítő, nyugtató krémmel kenhetjük be a piros bőrrészt.
|