Megközelítőleg 20.000-el több gyermek igényelheti az ingyenes kedvezményes intézményi étkezést, valamint bizonyos esetekben a szünidei étkezést, illetve az ingyenes tankönyvtámogatást is. 2018-tól ugyanis a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény jövedelemhatára emelkedik, alapesetben az öregségi nyugdíjminimum 130 százalékáról 135 százalékra. Tartósan beteg, fogyatékos gyermek, gyermekét egyedül nevelő szülő, valamint nagykorúvá vált, még tanuló fiatal felnőtt esetében is 5%-al, 140-ről 145-re emelkedik. Számszerűsítve, az egy főre jutó jövedelemhatár 2018-ban alapesetben 38.475 Ft, tartósan beteg, fogyatékos gyermek, gyermekét egyedül nevelő szülő, valamint nagykorúvá vált, de még tanuló fiatal felnőtt esetén 41.325 Ft lesz.
A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosultak amellett, hogy évente 12 ezer, illetve hátrányos, halmozottan hátrányos helyzetű gyermek esetén 13 ezer forint értékű „gyermekvédelmi” Erzsébet-utalványt kapnak, előnyt élveznek az ingyenes illetve kedvezményes gyermekétkeztetésnél és ingyenes tankönyvellátásnál is.
Magyarország ma egyedülálló Európában, ahol majdnem félmillió gyermek étkezik ingyen.
Az óvodások esetében 2010-ben tízből három gyermek, 2018-ban már nyolc kapja ingyen a reggelit, az ebédet és az uzsonnát.
Az őszi tanévtől már az elsőtől a kilencedik évfolyamig minden gyermek ingyen kapja a tankönyvet, de a 9. évfolyam fölött is jár az ingyenes tankönyvellátás a rászoruló – többek között a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult – gyermekeknek.
|