Komoly vitát szított a képviselők között Lázár Tamás (Jobbik) indítványa, hogy a Városháza épületére – számos másik magyar önkormányzathoz hasonlóan – tűzzék ki a székely zászlót a képviselők az autonómiáért küzdő Székelyfölddel való szolidaritás kifejezése érdekében. Fekete László (MSZP) szerint a határon túli magyarok maguk szeretnék megoldani a problémáikat, és nem kíváncsiak arra, ha Kispest ilyen formán állást foglal az ügyben, ezért nem is támogatta a javaslatot. Gajda Péter polgármester (MSZP) pedig úgy fogalmazott, hogy „ez az egész zászló-téma, nem oldja a két nép közötti feszültséget, hanem tüzeli”. Ezzel szemben nem sokkal azután, hogy a magyar Parlament épületére kitűzték a székely zászlót, a bukaresti román Parlamenten is megjelent Székelyföld lobogója, világított rá Dr. Lélfai Koppány (Fidesz), aki kiemelte, nemzetstratégiai cél a nemzeti összetartozás minden eszközzel történő támogatása. Az a kezdeményezés, hogy az önkormányzatokon és a két ország parlamentjén is felhúzzák a székely zászlót, kiváló példája ennek az összefogásnak – zárta szavait a képviselő. Tóthné Szabó Éva (Fidesz) hangsúlyozta, a zászló kitűzése nem a háborúzásról, hanem az együttérzés kifejezéséről szól, majd emlékeztetett, a szocialisták együttérzését példázza, hogy korábban a határon túli magyarok kettős állampolgárságát is elvetették. A testület jobboldali többsége megszavazta a javaslatot, és mindjárt az ülés technikai szünetében ki is tűzték a székely zászlót a Városháza teraszán.
A költségvetés elfogadását egy március eleji rendkívüli ülésre halasztotta a testület, mivel további egyeztetésekre van szükség a büdzsével kapcsolatban.
Marsalné Kovács Judit (Fidesz) nehezményezte, hogy a polgármester levette a napirendről az építészeti-műszaki tervtanácsról és a településképpel kapcsolatos eljárásokról szóló rendelet-tervezet, így a wekerleiek továbbra is rendkívül körülményesen tudnak csak építési engedélyhez jutni, mivel a fővárosi kormányhivatal hozzájárulására is szükség van.
Az ülésen 450 ezer forintos támogatást szavaztak meg a Misszió Alapítvány népkonyhája számára, ahol száz kispesti rászoruló számára biztosítanak ingyenes étkeztetést.
Legyen újra mellrákszűrés
Nincsen jelenleg mammográfiai szűrés a kerületben, pedig a lehetőség megvolna rá az Egészségügyi Intézetben, jelezte felszólalásában Vidra Zoltán (Fidesz) a testületi ülésen. A képviselő kérte a polgármestert, hogy járjon el annak érdekében, hogy a negyven év feletti hölgyek számára ismét lehetővé váljon a vizsgálat Kispesten belül is, ne kelljen távolabbi kerületekbe utazniuk emiatt.
Láthatatlan béremelések
Az egészségügyi alapellátásban dolgozók – védőnők és asszisztensek – számára a kormány döntése értelmében tavaly augusztustól kötelező béremelést kellett volna biztosítani. Vidra Zoltán (Fidesz) felszólalásában érdeklődött, hogy mi az oka annak, hogy ezt a kötelező, 14 százalékos béremelést nem kapták meg a kispesti alapellátásban dolgozók, illetve, hogy ha a költségvetésben el lett különítve erre forrás, akkor az vajon hová került. A polgármester írásos tájékoztatást kért a kérdésben Nagy Pétertől, a Humánszolgáltatási Iroda vezetőjétől, és ígéretet tett a törvényi kötelezettségek betartására.
|