2024. október 12., szombat, /
RSSRegisztrációBejelentkezésKapcsolatImpresszum
 

Archívum

szeptember
augusztus
július
június
május (11)
április (26)
március
február
január (2)
· 2023
 Friss kommentekTwitter
2023. február 24. 15:44
István Elképzelhető, hogy a lemondások azért maradnak el, mert nem veszik fel a telefont. Már meg sem próbálkoznak felhívni a rendelőt. Javaslatom ...
Problémás helyzetre hívja fel a figyelmet a Kispesti Egészségügyi Intézet
2023. február 06. 10:21
smisi05 A KISPEST ujságban dr.Hiller István (MSZP) országgyűlési képviselő tollából elismerésreméltó tartalmú és objektiv hangvételű cikk jelent ...
Elvégezték az első műtéteket az egynapos sebészeten
2021. szeptember 03. 20:57
smisi05 A Gajda-féle kispest-ben olvastam a szoboravatásról szóló riportot. Az első szónok, Hiller István kulturált hangvételü beszédet mondott, ...
Szent István-szobrot avattak
2021. március 04. 18:28
Irén Hol lehet érdeklööni az oltásról?
Kispesten is megkezdődött a koronavírus elleni oltás
2020. április 24. 13:16
Suleczki258 Ez azt jelenti hogy mostantol a 65 év felettiek hajnaltol délig szorakozhatnak kispesten,elöször a piacon és 9 töl a boltokban? Jol ...
Változik a kispesti piacok látogathatósága
 
 
 
 
 
 
 
KezdőKözéletKultúraKrimiKedvcsinálóKözülünkKupaKulináriaKölyökKalandKözérdekűKirakat
 
 
 

Köszöntsük az újbort Márton-napon!

Főoldal>Kulinária>Köszöntsük az újbort Márton-napon!
 
Írta: Szerk.
2017. november 10. 14:13
Rovat: Kulinária
RSS
Felíratkozás a szerző
hírcsatornájára
Sok népszokás és babona kötődik Szent Márton napjához, azaz november 11-hez. Noha a körítés sokszínű lehet, de egy biztos: libát kell enni, és köszönteni az újbort!

Márton nap a 40 napos adventi böjtöt megelőző utolsó nap, amikor a jóízű vigasságok és lakomák megengedettek. A hiedelem szerint, aki libát eszik ezen a napon, annak a következő évben is bőség lesz a jutalma. A liba húsából szokás volt a papnak is küldeni, mégpedig az állat hátsó részéből. Innen ered a „püspökfalat“ szavunk is.

Márton napot egyébként már a római időkben is jegyezték a téli évnegyed kezdő napjaként, ekkor az új termésből és az újborból tartottak nagy lakomákat.

A legenda szerint Szent Márton a Római Birodalom Pannónia tartományának Savaria (mai Szombathely) nevezetű városában látta meg a napvilágot 316-ban vagy 317-ben – erről nincs pontos feljegyzés. A római császár katonájaként szolgáló Márton a franciaországi Amiens városában egy hideg téli estén odaadta meleg köpenyének felét egy koldusnak. Aznap éjszaka álmában megjelent Jézus a koldus alakjában. Innentől kezdve pedig fordulat állt be Márton életében: Isten szolgálatába állt. Jóságáról már élete során is legendák keringtek, s az alázatos misszionáriust püspökké akarták szentelni. A monda szerint, amikor Márton ezt megtudta, az érte jövő küldöttek elől a ludak óljában bújt el. A szárnyasok azonban gágogásukkal, szárnyuk verdesésével óriási zajt csaptak, így elárulták Márton rejtekhelyét. Végül Mártont 371-ben püspökké szentelték és haláláig, 398-ig Tours-ban segítette a rászorulókat.

 

Márton, az időjós

A népi megfigyelések szerint a Márton-napi időjárás meghatározta a tél további napjait. Ha Szent Márton napján havazik, akkor enyhe tél lesz, viszont, ha „barna lovon nyargalász”, vagyis nem havazik, akkor kemény, hófödte télben lesz részünk.

Kétségkívül a legizgalmasabb jóslás Márton-napon, ha a ropogósra sült libának a mellcsontjáról óvatosan lefejtjük a húst, amennyiben a mellcsont hosszú és fehér, úgy hosszú hideg, havas telünk lesz, ha rövid barna, akkor pedig locspocsos, enyhe télre kell számítani. Anéphit szerint a Márton-napi eső nem jelent jót, mert utána rendszerint fagy, majd szárazság következik. 

 

Szent Márton napi lakoma

A tipikus Márton-napi ételek a libafogások, így például libaleves, libasült párolt káposztával és zsemle- vagy burgonyagombóccal. Ma már elterjedt, hogy az éttermek november hónapban külön Márton-napi étlappal várják a libafinomságok kedvelőit.

Ha nem étteremben, hanem otthon kívánunk Márton-napi hangulatba kerülni, nem valószínű, hogy egy egész libát meg fogunk sütni. Lehetséges alternatíva, ha a libának csak bizonyos részeit készítjük el, természetesen a megfelelő köretekkel: gombóc, burgonya, párolt káposzta, káposztasaláta, káposztás rétes, zsemletöltelék, sült alma, töltött zöldségek, saláták.

Ne feledjük az étel mellé az újbort sem, hiszen egy igazi torkos liba-lakoma így tökéletes! Dugonics szerint a bornak Szent Márton a bírája, tehát ezen a napon a bort mindenképpen meg kellett kóstolni. A Márton-napi újbor kóstolgatásának szertartása a bort és a pincék sötétjét övező misztikummal kapcsolódott össze. A must ilyenkor változott borrá, az egész évi fáradozás gyümölcse ekkor mutatkozott meg, az eredménnyel pedig szívesen el is dicsekedtek a boros gazdák.

0 Hozzászólás - legyél te az első!
Kommenteléshez Jelentkezz be, vagy ha még nem regisztráltál, Regisztrálj!
 
 
 
 
 
Felhasználási feltételek
Az oldal üzemeltetője a KONTEXT-KOMMUNIKÁCIÓ Kft. minden itt megjelent és publikált cikk, kép- és hanganyag másodközlési jogát fenntartja. A megjelent cikkeket, kép- és hanganyagokat csak a jogtulajdonos - jelen esetben a KONTEXT-KOMMUNIKÁCIÓ Kft. - előzetes és írásos engedélye alapján lehet más oldalon, írott vagy elektronikus médiában közzétenni.
Bővebben »
 
 
Rólunk
A Kispest.info újság és hírportál a XIX. kerület életéről, legfontosabb eseményeiről és mindennapjairól számol be. Célunk, hogy a Kispestiek mindig tudomást szerezhessenek az őket érintő, számukra fontos hírekről, eseményekről és a kerületi programokról.
Bővebben »
 
 
Médiaajánlat
Hirdessen Ön is a Kispest.info magazinban!
Bővebben »
 
Kispest Info
 
  2011. KISPEST INFO. Minden jog fenntartva. Powered by Kohr-ah
Kohr-Ah portal engine 1.98.