Számos oktatási-nevelési intézmény aggasztó állapotáról írtunk már korábban is, most pedig már a városvezetés is elismeri: mivel sok helyütt nem átgondoltan történtek a fejlesztések, több intézmény állapota azonnali beavatkozást kíván. A vagyonkezelő (VAMÜSZ) azután készített „pillanatképet” az intézményekről, hogy Dódity Gabriella – aki többször szorgalmazta már az intézmények korszerűsítést – erről szóló szeptemberi előterjesztését elfogadta a képviselő-testület. A dokumentum szerint a bölcsődékben, óvodákban, iskolákban 900 millió forint értékben kellene felújítást végezni, ebből több mint 300 millió „halaszthatatlan” – ahogy az írás fogalmaz. Ebben burkolatfelújítások, a konyhák és az udvarok rendbetétele, tetőfelújítások és komoly elektromos-, víz-, gáz- és fűtési rendszerfelújítások is szerepelnek, amelyek közül több a hatóságok jelzése alapján sem tűr halasztást. Közel 40 munka elvégzésére a népegészségügyi hatóság is felhívta már az önkormányzat figyelmét.
A dokumentum arra is utal, hogy sok esetben ésszerűtlenül végezték a kisebb korszerűsítéseket is – például felújították a vizesblokkokat, de a víz- és szennyvízcsöveket csak részben cserélték, vagy egy iskolában az új kazán üzembe helyezésekor át sem mosták a régi radiátorokat. Olyan is volt, hogy a pincében kicserélték a vezetékeket, de a felszálló ágakat már nem. Olyan is történt, hogy a tetőt szigetelték, de a rajta lévő régi világítóablakot meghagyták, és az esővízelvezetést sem oldották meg. Van ahol mindennapos áramkimaradások, rendszeres dugulások okoznak bosszúságot a nevelőknek és a gyerekeknek. Az évtizedes toldozgatás-foltozgatás után Gajda Péternek most – 9 évnyi polgármesterkedéssel a háta mögött – jutott eszébe az a javaslat, hogy ha lehetséges, egy intézményt egységesen kezeljenek, mert a részleges felújítások nem vezettek eredményre. Dódity Gabriella fejlesztéspolitikai tanácsnok felszólalásában elmondta: örül, hogy végre érdemben foglalkozik a halaszthatatlan felújítási munkálatokkal az önkormányzat. A beszámolóból idézett, amelyet módosító javaslatként be is terjesztett a képviselő-testület elé. Az előterjesztés úgy fogalmazott: célszerű lenne intézményenként komplex felújítási tervet készíteni, ezért a képviselő azt javasolta, készüljenek is el ezek a tervek. A testület megszavazta a javaslatot, csak a DK-s Teknős Ferenc nyomott nemet.
A piacokról nem beszélnek
Napirendre sem vette viszont az MSZP-DK-Együtt-PM többség a Fidesz-KNDP másik két javaslatát. Egyikben a piacok átfogó fejlesztési koncepciójának kidolgozását szorgalmazzák ismételten, a másikban pedig a közterületi kutyapiszok- és szemétgyűjtő edények rendbetételét, számuk növelését szorgalmaznák. Megszavazták ugyanakkor azt, hogy ezentúl a piacok üzlethelyiségeit továbbadhatja a bérlő. Kránitz Krisztián MSZP-s képviselő, a VAMÜSZ megbízott vezetője képviselői kérdésre elmondta, egy kereskedő kereste meg őt ezzel a kéréssel, ugyanakkor arra, az önkormányzati helyiségeket összesen hány bérlő bérli, nem tudott válaszolni.
Ellehetetlenült a Szőlőskert református óvoda fejlesztése?
Dódity Gabriella képviselői kérdésére a Szőlőskert református óvoda ügye is szóba került. A korábbi ígéretek szerint az önkormányzat az Esze Tamás utcai, jelenleg a Nevelési Tanácsadónak otthont adó épületet biztosította volna az óvoda bővítéséhez, ehhez azonban először annak új épületet kellett volna keresni, majd azt követően a KLIK-kel kellett volna végigtárgyalni mind a javaslatot, mind a lehetőségeket. Ez nem történt meg. Vinczek György alpolgármester ugyan elmondta, hogy a Vigadó épületét szánták volna erre a célra, de mindezt írásban már nem közölték a KLIK-kel. Dódity Gabriella felolvasott egy kérdést Harkai Ferenc református lelkipásztor Gajda Péter polgármesternek írott leveléből, aki azt kérdezte, az önkormányzat elállt-e a szándékától, hogy átadja az Esze Tamás utcai épületet, hogy abban a Budapest-Kispest-Központi Református Egyházközség óvodát alakítson ki. A kérdésre érdemben nem érkezett válasz. Az azonban bizonyos, hogy a református egyházat anyagi kár éri.
Vita a wekerlei sportpálya kapcsán
Hosszas vita alakult ki a wekerlei Zoltán utcai sportpálya bérbe adása kapcsán, olyannyira, hogy a sportpálya önkormányzati üzemeltetése mellett kardoskodó Lazányi Ferenc és Ékes Gábor (Fidesz-KDNP) wekerlei képviselőkbe a polgármester a vita lezárásával bele is fojtotta a szót. A wekerléért felelős tanácsnok, az MSZP-s Somogyi Ildikó képviselő érdekes módon egy szót nem szólt, némán ült végig a hosszas vita alatt. Ferenci István (LMP) felhívta a figyelmet, hogy Gajda Péter polgármesteri programjával is ellentétes a javaslat, hiszen tavaly azt ígérte, hogy a Wekerlei Társaskörrel együttműködve, közösségi használatba és működtetésbe adják a pályát.
Ékes Gábor lapunknak elmondta: az előző ciklusban már megpróbálta az önkormányzat a bérbeadást, de ez nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, ezért az önkormányzat még az előző ciklus végén visszavette saját kezébe az üzemeltetést. Somlói Judit, a Wekerlei Társaskör elnöke a testületi ülésen elmondta, hogy a lakossági igényekkel teljesen szembe megy az önkormányzat elképzelése. Ennek ellenére most, nem törődve a képviselői és civil ellenvetésekkel, az önkormányzat ismét bérbe adja, ráadásul tíz évre a sportpályát.
|