A Forrásház Gondozási Központ több száz mentális betegséggel küszködő kispesti embernek nyújtott segítő kezet bő hároméves fennállása során. Mindazok a betegek jelentkezhetnek az egészségügyi intézménybe, akiknek a pszichiáter javasolja, hiszen orvosi javaslat és diagnózis szükséges ahhoz, hogy valaki „hivatalosan” is a Forrásház páciense lehessen.
Az egészségügyi bizottság tagja, Mihály András lapunknak elmondta, örömteli, hogy 2012-ben megnyílhatott ez az egyedülálló intézmény. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a Forrásház az egyik olyan óvoda épületének átalakításával jött létre, amelyet 2007-ben a szocialista vezetésű önkormányzatunk a lakosság tiltakozása ellenére bezárt; ennek már kevésbé örülnek.
– 2011-ben fideszes kezdeményezésre úgy módosították a terveket, hogy a Forrásház megépítéséhez uniós forrásokat le lehessen hívni.
Nagyon örülünk, hogy Budapesten elsőként olyan intézmény létrehozásában működhettünk közre, mely az addiktológiai és a mentális problémákkal küszködő embertársainknak a megfelelő ellátást biztosítja – magyarázta Mihály András, aki jelenleg is figyelemmel kíséri az intézményben folytatott munkát.
Mentális probléma egy lényegtelennek tűnő, apró negatív eseményből is kialakulhat, ilyenkor jó, ha van egy segítő kéz a bajban, szerencsére a kispestieknek van mire támaszkodni.
– Mindazok a kispesti lakosok jöhetnek hozzánk, akiknek a pszichiáter javasolja. Életviteli, beilleszkedési nehézségek, önértékelési problémák, a megértés hiánya, illetve a szabadidő hasznos eltöltése mind előfordul. Van, amikor a problémával küzdő maga jelentkezik, van úgy, hogy a családdal együtt – mondta el a Kispest.infonak Sárkány-Balogh Csilla, a Forrásház Gondozási Központ szakmai vezetője, aki hozzáfűzte: személyenként változik a gyógyulási idő.
– Minden ember egyedi, és ha látszólag a probléma hasonló is, mindenkinek saját maga kell, hogy megtalálja a gyógyuláshoz vezető utat. A genetikai kód, a probléma felismerése, az önmagunkkal való szembenézés, az elhatározás, a küzdőképesség, az akaraterő, a kitartás, a célban való hit, a család, a barátok; - mind összetevői a sikernek vagy a kudarcnak – magyarázta a szakember. A terápia során a Forrásházban a megváltozott munkaképességű embereket segítik visszailleszkedni a munka világába.
- A legtöbb álláskereső úgy gondolja, hogy ha találna egy megfelelő munkahelyet, akkor egy csapásra sok gondja megoldódna. Az alkalmassá válás nem az álláskeresési tanácsadáson való részvétellel kezdődik, jó esetben az már a vége. Sikernek azt tartjuk, ha bizonyos nálunk töltött idő után valaki képessé válik egy jobb életminőség elérésére.
|