Ma Magyarországon több mint 1 millió gyermek étkezik a közétkeztetés keretein belül, és nagyon fontos, hogy mi kerül az asztalukra. A kormány szándéka az, hogy az egészségtudatos életmód elterjesztésével erőssé és egészségessé váljon mindenki. Ennek érdekében már számos intézkedést hoztak: a közétkeztetés ingyenességét bővítették, és az iskolai asztalra kerülő ételek ma már sokkal egészségesebbek. A mindennapos testnevelésnek köszönhetően pedig a gyerekek többet mozognak. Nem is beszélve az iskolai büfékről, ahonnan a chipsadó hatására eltűntek az egészségtelenebb termékek.
Egy szeptemberben lezárult, Menő menzák az iskolákban elnevezésű pályázat keretén belül az Emberi Erőforrások Minisztériuma 314 iskolai alapítvány kérelmét támogatta, összesen 6 milliárd forint értékben. A család- és ifjúságügyért felelős államtitkár, Novák Katalin azt mondta: a fejlesztésre azért van szükség, hogy a gyermekek ne csak otthon, hanem a bölcsődében, az óvodában, az iskolában is egészségesen étkezhessenek.
Az elnyerhető támogatási összeg pályázatonként 10-20 millió forint volt. Ebből akár felszereléseket, bútort, tankonyhát is vehetnek, vagy épp konyhakertet alakíthatnak ki. Ivókutat beszerezve pedig kiválthatják a cukros üdítőket. Mivel az sem mindegy, hogy milyen körülmények között esznek a gyerekek, a pályázat eszköz- és egyéb fejlesztésekre is lehetőséget teremtett.
A magyar lakosság mintegy 50%-a krónikus betegségben szenved, amelyek nagy része rendszeres testmozgással megelőzhető lenne. Az elmúlt időszak adatai azt mutatják, hogy az emberek egyre inkább felismerik a sport jótékony hatását. Éppen ezért 10 milliárd forintos támogatást nyújt a kormány a szabadidősport ösztönzésére is. Mindezt a következő 3 évben, 37 szervezet számára, az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP) keretén belül.
Olyan pályázatok nyertek el eddig támogatást, amelyek a szabadidősport életvitelszerű gyakorlására ösztönöznek, hiszen a testmozgás révén megőrizhető az egészség, így jótékony hatást gyakorol a munkaképességre is.
Míg 2009-ben a lakosság csak 5 százaléka sportolt rendszeresen, ma már 15 százalékra nőtt ez a szám. A pályázaton elsősorban helyi szervezetek nyertek el támogatást, mert ezek ismerik a helyben élők szokásait és igényeit. A cél, hogy a következő 3 évben legalább 500 ezer embernek, közöttük 30 ezer fogyatékossággal élőnek adjanak segítséget a támogatás révén, a rendszeres testmozgáshoz.
(Forrás: kormany.hu, MTI)
|