2017-ben indította el „Ne hagyj az autóban!” elnevezésű matricakampányát a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), amely az elmúlt évekhez hasonlóan idén nyáron is elindította matricaigénylő felületét. Céljuk, hogy a matricák révén minél több helyen megjelenjen a kulcsfontoságú üzenet: senki ne hagyja magára gyermekét és házi kedvencét a parkoló autóban, hiszen 30 Celsius-fokos melegben, 10 perc alatt akár 70 Celsius-fokra is emelkedhet a hőmérséklet a kocsiban. Ilyen esetben a szervezetet rövid időn belül súlyos károsodás érheti, sőt, a néhány percnyi figyelmetlenség akár halállal is végződhet.
A matricákat jól látható helyre célszerű kiragasztani: autóra vagy éppen üzletek bejárati ajtajára, éppen ezért a Nébih nemcsak magánemberek, hanem vendéglátó- és kereskedelmi helyek jelentkezését is várja. A „Ne hagyj az autóban!” matricákat a https://portal.nebih.gov.hu/ne-hagyj-az-autoban oldalon lévő űrlap kitöltésével lehet igényelni. Egyúttal hangsúlyozták azt is: ha mégis megtörténik a baj, fontos tisztában lenni a hőguta tüneteivel és a teendőkkel. A hőguta jele, ha a kutyánk tekintete ijedt, zavart, ha az állat nyugtalan vagy elfekszik, zihál és szaporán lélegzik, ha fújtat, csorog a nyála vagy hány, illetve ha 42 fok fölé emelkedik a testhőmérséklete. Ilyenkor – útban az állatorvos felé – mielőbb csökkenteni kell a testhőmérsékletét.
A Nébih kitért arra is, hogy kánikulában senki ne futtassa kutyáját, és sétálni is csak a kora reggeli vagy az esti órákban vigye. Az idős és/vagy szívbeteg állatok különösen érzékenyek a melegre. A kertben tartott kutyáknak legyen árnyékos, hűvös helyen menedéke, ahová behúzódhat a kánikula idején. Nem kevésbé fontos, hogy mindig legyen az itatóban friss víz, s mivel a melegben az étvágyuk csökken, több részletben, az esti vagy reggeli órákban célszerű etetni őket.
Kispest.info/MTI
|