A wekerletelepi vezetékes ivóvíz minőségének, pontosabban ólomtartalmának kérdése újra és újra napirendre kerülő probléma. A lakók aggodalmainak megnyugtatása érdekében az önkormányzat 2012-ben 12 ponton végeztetett méréseket a telepen. Az akkori vizsgálat kimutatta, hogy a mért pontokon az ivóvíz ólomtartalma nem éri el az egészségügyi határértéket, tehát biztonsággal fogyasztható. Azonban az újabb vízvizsgálati eredmények – amik olykor megállapítják, hogy a pangó, tehát reggeli első eresztésből vett vízminták esetében az ólomtartalom határérték felett van – sokakban riadalmat keltenek.
Mi változott 2012 óta?
Semmiféleképpen sem a wekerlei ivóvíz ólomtartalma növekedett. Az 2012-ben elvégeztetett vizsgálat egyrészről nem terjedt ki arra, hogy megkülönböztessen „pangó”, tehát reggeli első eresztésből vett mintavételt és kifolyatás után vett mintavételt, másrészről az ivóvíz-minőségi előírások is változtak azóta. Egy 2013. december 25-én hatályba lépő kormányrendelet az Európai Unió által kiadott ivóvíz-direktíva alapján olyan alacsonyra csökkentette az egészségügyi határértéket –25 mikrogramm/l-ről 10 mikrogramm/l-re, de korábban 50 mikrogramm/l is megengedett volt – hogy ma a vizsgálati eredmények több helyen a reggeli első vízminták esetében túllépik a megengedett határértéket.
Mit tehetünk?
Először is az, akit érdekel otthona vizének minősége, a Fővárosi Vízművek akkreditált laboratóriumában, vagy máshol bevizsgáltathatja azt. Ezután az eredmény birtokában eldöntheti van-e teendője. A határérték túllépés okait többnyire mindenkinek a saját háza táján kell keresnie. 1970 előtt épült épületek ivóvíz hálózatát, így a wekerletelepi épületekét is ólomvezetékekből építették és ezek a legtöbb helyen a mai napig nem lettek kicserélve. Ezekből a vezetékekből oldódik ki az ólom. A hálózat felújítása mindenféleképpen hatékony megoldás, de akinek erre nincs pénze, van olcsóbb megoldás is: reggeli első vízvétel előtt mindenféleképpen pár másodpercig folyassuk ki a csapot, így a vezetékben az éjszaka folyamán kioldódott ólmot nem visszük be szervezetünkbe vagy korszerű szűrő, tisztító berendezéseket is alkalmazhatunk. Főzéshez a vizet érdemes inkább a hidegvíz-csapból engednünk, ugyanis az ólom a meleg vízben jobban ki tud oldódni.
|