A Nemzetközi Szociálturisztikai Szervezet (ISTO) 37 tagországának 163 szervezetéből választotta ki 17 ország 20 programját. A szervezet októberi közgyűlésén bemutatott kiadványában Belgium, Brazília, Kanada, Chile, Kolumbia, Franciaország, Németország, Olaszország, Dél-Korea, Mexikó, Portugália, Oroszország, Spanyolország, Svájc, az Egyesült Királyság és Uruguay szociális programjai mellett a magyar Erzsébet-programot is a legjobbak közé sorolta. A magyarországi modell az egyetlen közép-kelet-európai.
A kormány 2012-ben tűzte ki célul, hogy a rászorulók számára kedvezményes pihenési lehetőséget biztosít. Ennek érdekében indította útjára szociális üdültetési programját, az Erzsébet-programot, amelynek financiális alapját az Erzsébet-utalványcsalád sikere biztosítja.
Az utalványok 2012-es forgalomba helyezése teljesen átalakította a piacot. Korábban három francia cég étkezési utalványai – Sodexo, Lé Chéque Déjeuner illetve Edenred – uralták a piacot. Ezért is döntött úgy a kormány, hogy létrehozza az Erzsébet-utalványokat, hogy a profit ne külföldi vállalkozásokat gazdagítson, hanem a nyereség az ország határain belül maradjon. Az utalvány gyorsan népszerű és egyedüli lett az országban, és az ebből nyert forrást a kormány a szociális területre tudta átcsoportosítani.
Az Erzsébet-program kiemelt figyelmet fordít azon nagycsaládosok, fogyatékossággal élők és nyugdíjasok pihenésének támogatására, akiknek ez másként nem lenne elérhető. A program 4 vagy 5 napos pihenésre szóló, egyszeri üdülési támogatást nyújtott immár csaknem 1 millió főnek.
Az üdülési támogatások egyúttal a magyar turizmust is fellendítették, hiszen a Magyarországon szerzett nyereség magyar vállalkozásokba forog vissza.
|