Mikor fogant meg az Ökokör ötlete?
- Elég régóta foglalkoztat, hogy mivel lehetne jobbá és kevésbé vegyszermentessé tenni az életemet. A Tudatos Vásárlók Egyesületének szoktam olvasni a hírleveleit és a különböző online megjelenéseit. Láttam, hogy egy kétnapos Ökokör vezetői képzést szerveznek és úgy éreztem, hogy akkor itt az alkalom, hogy jobban megismerkedjek a témával. Volt némi szabad kapacitásom és végül 8-10 fővel elindítottam egyet a kerületben.
Hogyan zajlik egy-egy ilyen foglakozás?
- Az első alkalommal tájékoztattam az érdeklődőket, hogy honnan-hova fogunk eljutni. Van nyolc téma, amit átbeszélünk, alkalmanként egyet-egyet. Gazdaság, élelmiszer, vegyszer, energia, hulladék, víz, egészség és közlekedés. Minden témakört egy adott témafelelős dolgozz fel és adja át a többieknek. Elmondja, utánanéz illetve a saját életéből osztja meg a tapasztalatait. A témák végén vannak az úgy nevezett vállalások. Például az energia témakörben van egy pont, miszerint odafigyelek arra, hogy áramtalanítsam azokat az eszközöket, amiket nem használok. Kevesen tudják, hogy ha be van dugva egy eszköz, akkor annak is van egy minimális fogyasztása. Apróságok, de ezzel óvhatjuk a környezetet és pénzt is megtakaríthatunk vele.
Ma van a Föld napja! Véleménye szerint milyen apróságokkal tudjuk megóvni a környezetünket a mindennapokban?
- A víz az egy nagyon fontos dolog. Fontos például, hogy tisztálkodásnál ne folyassuk állandóan a vizet. Főzés közben érdemes fedővel főzni, mivel rendkívül sok energiát pazarolhatunk el. A mosószerek nagyon szennyezik a környezetünket. Kijut a természetbe, bejut a talajba és az ivóvízbe és utána rengeteg pénzbe kerül, hogy újra tiszta legyen. Érdemes olyan vegyszereket használunk, amik nem, vagy kevésbé károsak, mint például a mosódió.
Milyen tervei vannak a jövőre vonatkozólag az Ökokörnek?
- Ősszel szeretnék indítani egy újabb csoportot. A mostani csapat nagyon jól összerázódott és látszik, hogy tényleg komolyan veszik a körben tanultakat. Többen jelezték, hogy szeretnének a kerületben önkénteskedni a környeztünk megóvása érdekében.
Elrettentő érdekességek:
1. Tudtad-e, hogy közel 500 kg szemetet termel minden magyar évente.
2. A háztartási hulladék közel 80%-a szemétlerakóban végzi, 6%-át elégetjük, és mindössze 14%-át hasznosítjuk újra.
3. A kukába dobott összes hulladékunk harmada komposztálható szerves anyag.
|