A légkondival kapcsolatos legtöbbet emlegetett betegség a legionellózis, azaz a legionárius betegség, amely akár halálos is lehet. A legionellózis a tüdőgyulladás egyik igen súlyos formája. A betegség leggyakrabban légkondicionáló berendezések útján terjed, úgy lehet elkapni, ha belélegezzük a legionella baktériumot tartalmazó vízpárát. A baktérium szinte bárhol előfordulhat, ahol pangó - különösen langyos vagy meleg víz - található. Ilyenek a háztartási melegvíz-rendszerek, a szökőkutak, a klímaberendezések, a hűtőtornyok, az akvárium, a pezsgőfürdő, a kerti locsoló vagy akár a zuhanyzófej is. Ezeket a berendezéseket gyakran tisztítani és ellenőrizni kell.
A klímákra különösen ügyeljünk, hiszen számos gomba telepedhet meg bennük, ezért a forró nyári hónapok – de mindenképpen a használatuk - előtt hívjunk egy szakembert, hogy végezze el a megfelelő karbantartási feladatokat.
A legionárius betegség tünetei kétnapos lappangási időszak után rendkívül magas lázzal és izomfájdalmakkal jelentkeznek. Ezt száraz köhögés, nehezített légzés, akár hasmenés, később tudatzavaros állapot követheti, majd a tüdőt elborító gyulladás következtében akár halál is bekövetkezhet.
A betegség egyik enyhébb változata a Pontiac-láz. Ebben az esetben a tünetek egy közepesen erős influenza tüneteivel egyeznek meg (izom- és izületi fájdalmak, hidegrázás, magas láz), de a legtöbb esetben "kezelhető" marad a betegség, és nem vezet halálhoz.
A nem megfelelően tisztán tartott légkondicionáló berendezéstől gombás fertőzést is kaphatunk, amelyek tünete lehet nehézlégzés és mellkasi fájdalom, de emellé még véres köpet is társulhat, a gombás gócok (arc- és orrüregben) pedig heves fájdalmat okozhatnak.
És persze arról se feledkezzünk meg, amelyhez még csak baktérium sem kell, hogy ha egy forró levegőjű utcáról belépve "megcsap" bennünket egy hűtött helyiség levegője - amely sokszor akár 15 fokkal is hűvösebb lehet, mint a kinn tomboló kánikulai levegő -, könnyen megfázhatunk. Ideális esetben az a jó, ha a belső hőmérséklet folyamatosan alkalmazkodik a külső hőmérséklethez, és ahhoz képest maximum 4-6 fokkal hűti le a levegőt - hiszen ekkora enyhülés bőven elég a kellemes közérzethez. Legtöbb esetben azonban ennél sokkal alacsonyabbra állítják a helyiségek hőjét, amely következménye alapos meghűlés lehet.
|