A Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) 2010 óta összesíti azonos mutatók alapján a nyári viharszezonok adatait, melyek szerint az elmúlt 11 évben több mint 102 milliárd forintot fizettek ki a biztosítótársaságok közel másfél millió lakossági bejelentésre. A vizsgált években a 2010-es esztendő volt leginkább sújtva a katasztrófák által: ekkor több nagyobb árvíz is volt az országban, így a május és augusztus közötti időszakban 312 ezer lakossági kárbejelentésre mintegy 30 milliárd forintot fizettek ki a biztosítók.
Az idei év az elmúlt 10 év tükrében tekinthető kiemelkedőnek, ebben pedig nagy szerepet vállaltak a július 9-i és augusztus 10-i viharos napok, melyek után sok bejelentés érkezett a biztosítótársaságokhoz. A fővároson kívül Pest, Bács-Kiskun, Baranya, Komárom, Szabolcs-Szatmár Bereg, Hajdú-Bihar és Somogy megyéket érte a legtöbb kár.
A Mabisz adatai szerint idén kirívóan sok volt a jégkár, ugyanakkor számottevők voltak a beázások és a villámok okozta károk is. Utóbbiból – ezek külön tételt képeznek a biztosítói statisztikában – is feltűnően sok, összesen 6400 bejelentést kaptak a társaságok. Ez majdnem hatszor annyi, mint a tavalyi évben volt, s ugyanekkora a szorzó a kifizetett vagy tartalékolt összegek terén is, ami idén 918 millió forint volt.
A villámcsapások másodlagos, indukciós hatása miatt bekövetkezett káreseményekre, azaz azokra az esetekre, amikor a közelben lesújtó villám számítástechnikai és szórakoztató elektronikai eszközöket, illetve háztartási berendezéseket tesz tönkre, 2,4 milliárd forintot fizettek ki vagy tettek tartalékba; ez 500 millió forinttal több a tavalyi összegnél.
A Magyar Biztosítók Szövetsége ugyanakkor azt is közölte, ennél jóval több kárt is okozhatott az idei viharok a lakosságnak, ugyanis az ingatlanok negyedének nincs biztosítása, a szerződéssel nem rendelkező károsultak veszteségei pedig nincsenek benne a statisztikákban.
|