Mostanra 70 százalékra emelkedett a 2010-ben még 56 százalékon álló foglalkoztatási ráta, ami azt jelenti, hogy mára több mint 4,5 millió ember dolgozik Magyarországon. Ilyen adatra pedig a rendszerváltozás óta nem volt példa.
Az elmúlt években folyamatosan javultak a munkaerőpiaci adatok, hiszen jelenleg is 57 ezerrel többen dolgoznak, mint egy évvel korábban. Emellett a munkanélküliségi ráta 0,3 százalékkal 3,7 százalékra csökkent az előző év azonos időszakához képest. Mindez úgy, hogy csökkent a közfoglalkoztatottak száma és nagyjából 360 ezres munkaerő-tartaléka is van Magyarországnak.
A hátrányos helyzetű csoportok foglalkoztatottsága is javult
Bár a hátrányos helyzetű munkavállalói csoportok munkaerőpiaci helyzete az átlagnál még mindig kedvezőtlenebb, de az elmúlt négy évben foglalkoztatási rátájuk jelentős mértékben nőtt.
Az alacsony, legfeljebb alapfokú végzettséggel rendelkező 20-64 évesek 36,1 százalékát foglalkoztatták, amely 2014-re 44,3, 2017-re pedig 53,9 százalékra emelkedett.
A javulásban a közfoglalkoztatás nem elhanyagolható szerephez jutott, mivel a legfeljebb alapfokú végzettségűek a teljes munkavállalási korú népességen belüli súlyuknál lényegesen nagyobb arányban vannak jelen a közfoglalkoztatottak között.
Forrás: MTI
Főkép: Pixabay.com
|