Ön erdélyi születésű ember. Mikor költözött át Magyarországra?
BACSÓ ANDRÁS: Huszonkét éve jöttem át Magyarországra Erdélyből, Csíkból, mint jégkorongozó. Az UTE csapatában játszottam, de két év után felhagytam a jégkoronggal, és akkor indult a vállalkozói életem.
Hogyan lett Újpestből Kispest?
B. A.: Először a kőbánya-kispesti metróállomásnál nyitottam zöldséges üzletet. Kispestre költöztem, megnősültem, marosvásárhelyi származású feleségemet is a zöldséges üzlet kapcsán ismertem meg, ugyanis hozzám járt vásárolni. Egy idő után lehetőségem nyílt megvásárolni ezt a területet, ahol most a vendéglőm áll. Régi vágyam volt egy olyan hely, ahol vállalkozóként tudok tenni valamit a székelységért. Nyugodtan mondhatom, hogy a Bujdosó Székely Vendéglő székely nevéhez hűen kalákában épült fel. Nagyon sok barátom segített, és évről –évre toldottunk az épülethez mindig egy kicsit. Szépen lassan alakult ki olyanná, amilyen most, sok személyes tárgyammal, képekkel, emlékekkel díszítve.
Az étlapon is visszaköszön a székely ízvilág?
B. A.: Természetesen. A konyha főnöke a feleségem, aki szinte kizárólag székely ételeket készít. Nagyon finom például a tárkonyos pityóka leves, de a juhtúrós puliszkát is bárkinek merem ajánlani. Nemrég nyitott meg kis üzletünk a vendéglő mellett, ahol pedig előre csomagolt székely jellegzetes finomságokat lehet vásárolni. De a Bujdosó Székely nemcsak az ételekről szól. Havi rendszerességgel tartunk programokat, például minden hónap első péntekén egy erdélyi széket mutatunk be. Nemrég rendeztük meg szüreti mulatságunkat, amely idén is nagy sikernek örvendett. Emellett fél éve a Budapesti Székely Kör is – melynek ügyvivő elnöke vagyok –rendszeresen itt tartja rendezvényeit, egyszóval bővelkedünk a programokban. Igyekszem segíteni a székelyeket, ahogy csak tudom.
Vannak további tervei is a Bujdosó Székelyben?
B. A.: Nagyon sok dolgot szeretnék még megvalósítani a vendéglőben. Tervem, hogy létrehozzak itt egy olvasósarkot, ahol csupa híres erdélyi író könyvét vehetik majd kezükbe a hozzánk betérők. A kispesti gyerekeket is meg szeretném ismertetni a székely kultúrával. Bízom benne, hogy nemsokára megkezdődhet egy délutáni székely rovásírás tanfolyam, és ha sikerül bővíteni a területünket, akkor talán beindulhat egy másik régi vágyam is, a székely –magyar cserediák üdültetés.
Miért érzi fontosnak a székely hagyományok ápolását?
B. A.: Székely ember vagyok, természetes számomra, hogy ápoljam őseink kultúráját. Ehhez az is hozzá tartozik, hogy minél szélesebb körben mutassam be az embereknek, milyen kincs van a birtokunkban. A saját életemben is igyekszem eszerint élni. Minden évben elzarándokolunk Csíksomlyóra, de a kispesti hitéletben is részt veszek, a Nagyboldogasszony templom gyülekezetéhez tartozom. Karácsonykor az étterem szokta biztosítani a nagy székelykáposzta adományt a plébánia számára. Erdélyi szülőhazám után Kispest lett a választott otthonom, ahol valóban otthon is érzem magam. A magam módján igyekszem ezt meghálálni.
Bujdosó Székely Vendéglő
1191 Budapest,Szabó Ervin u. 37.
Nyitva mindennap 10-től 11 óráig
Pénteken és szombaton élőzene
|