Noha magától értetődőnek tűnik, sokan mégis hajlamosak megfeledkezni róla: ősszel reggel és este hidegebb van, mint napközben, ezért fontos, hogy ezt figyelembe véve induljunk útnak kerékpárunkkal. A réteges öltözködés nemcsak a hűvös menetszéltől véd, hanem lehetőséget ad arra is, hogy nekivetkőzzünk, ha éppen melegünk van. Mivel az évnek ezen szakában gyakran esik az eső, érdemes esőkabátot is a táskánkba tenni. Lábunkra húzzuk jó minőségű, vízálló cipőt, kezünkre pedig kerékpáros kesztyűt, amely amellett, hogy biztosabb kormányfogást ad, melegen tartja ujjainkat a hideg, nyirkos időben is.
Óvatosan, figyelmesen!
Az utak ilyenkor sokszor nedvesek, nyálkásak, sokhelyütt falevelekkel borítottak, ezért óvatosan és figyelmesen, a hirtelen kormánymozdulatokat kerülve érdemes közlekedni. A pocsolyákat igyekezzünk elkerülni, hiszen azok nem ritkán méretes kátyúkat rejtenek, ezekből pedig sajnos rengeteg akad a kispesti utakon.
Kezdőknek fékezéskor érdemes az első és a hátsó féket is használni, azt azonban fontos tudni, hagyományos kerékpárral akkor lehet leggyorsabban megállni, ha olyan erővel fékezzük az első kereket, hogy még éppen nem emelkedik meg a hátsó kerék. Csúszós úton nő a féktávolság, ezért ilyenkor „pumpálva”, a fékkart többször meghúzva célszerű fékezni, ezáltal eltávolítva a nedvességet és a szennyeződést a fékpofáról és a felniről.
Látni és látszani
Ősszel borús, esős időben, szürkületben különösen nagy figyelmet kell fordítani a láthatóságra: lehetőleg jól látható ruházatban üljünk biciklire; a fényvisszaverő mellény vagy ilyen ruházat használata lakott területen kívül sötétedés után vagy rossz látási viszonyok közt kötelező. Rendszeresen ellenőrizzük, működik-e kerékpárunkon a világítás elől és hátul is.Esős, saras időben a kerékpárunk fokozott igénybevételnek vannak kitéve, ezért mindig figyeljünk oda tisztaságára: az alkatrészeket ilyenkor gyakrabban kell zsírozni, olajozni, illetve az sem árt, ha a megszokottnál sűrűbben tisztítjuk a bringát.
A rendőrség intelmei
„Sok baleset oka a szabálytalan kanyarodás, ezért lényeges, hogy a művelet megkezdése előtt a kerékpáros mindig nézzen hátra, és ne feledkezzen meg az irányjelzésről sem. Az elsőbbségi szabályokat mindig tartsák be, és győződjenek meg róla, hogy az elsőbbséget megkapták. Amennyiben kisgyermeket szállítanak a kerékpáron, azt fokozott elővigyázatossággal tegyék! Tíz évnél nem idősebb utast a kerékpár pótülésén kizárólag 16. életévét betöltött személy szállíthat!” – olvasható a Magyar Rendőrség hivatalos oldalán.
A lap felhívta a figyelmet arra is, hogy a kerékpáron a bevásárló táskákat úgy kell elhelyezni, hogy az ne akadhasson a kerék küllői közé. Rendkívül fontos, hogy a kerékpárosok tartsanak megfelelő oldaltávolságot a járművektől, ezzel elkerülhetők az ajtó-rányitásból adódó balesetek. „Kérjük továbbá a gépkocsivezetőket, amennyiben kerékpáros előzésébe kezdenek, azt alacsonyabb sebességgel, kellő körültekintéssel és megfelelő oldaltávolság tartásával tegyék, hiszen egy szemből érkező gépkocsi közeledése miatt sem veszélyeztethető a kerékpáros testi épsége!” – hangsúlyozták.
|