Milyennek látja a főváros mostani állapotát?
Nem hiszem, hogy az én dolgom lenne az összehasonlítás, de az biztos, hogy én másképp fogtam fel a városvezetést. Budapesttel akartam foglalkozni, és nem voltak olyan nagyratörő vágyaim, hogy miniszterelnök lehessek. Főpolgármester szerettem volna lenni, ennél fogva beleástam magamat a város problémáiba, valódi ügyekkel foglalkoztam, nem pedig politizáltam naphosszat.
Most a politizálás miatt nincs fejlődés?
Igen, a jelenlegi vezetés elsősorban és túlsúlyosan politizál, aminek eredménye, hogy bár lassan a ciklus közepénél járunk – két és fél év eltelt –, nemigen történt és történik semmi a városban. Ezt persze rá lehet fogni a járványra, lehet örökké azzal védekezni, hogy Tarlós nem csinálta meg, vagy Orbán nem ad pénzt. Gyanítottam is, hogy ez a kurzus ennek jegyében fog lezajlani. Az ellenzéki média ugyan próbál eredményeket tupírozni, de érdemi fejlődést nem látunk. Egy példát hadd mondjak: olvasom a minap nagy betűkkel, hogy megújul a Szilágyi Erzsébet fasor. Aztán kiderült, szó sincs felújításról, csak megnyesték a fákat. Tipikusan ez a helyzet ma egész Budapesten.
Követi a pénzügyek alakulását? Leköszönésekor jelentős tartalékokkal hagyta ott a fővárost.
Összesen 200 milliárd forintot hagytunk ott. A városvezetés sokáig nem tudott zöld ágra vergődni ezekkel a számokkal, de már ők se tagadják ezt. Budapest sosem volt egyszerű pénzügyi helyzetben, de erősen túlzóak azok a vádak, hogy a kormány kivérezteti Budapestet. Én is mindig szerettem volna többet és többet Budapestnek, de azt semmiképp nem tudom megerősíteni, hogy a főváros finanszírozása a mi időnkhöz képest – a kormány által viselt járványterheket is figyelembe véve – olyan durván alulfinanszírozott lenne, mint ahogy azt Karácsonyék állítják.
Ha van tartalék, miért nem haladnak a fejlesztések?
Érthetetlen, hogy másfél évig miért nem kezdték el felújítani a Lánchidat, miközben teljesen előkészített állapotban volt a beruházás, és az otthagyott tartalékból körülbelül nyolcszor meg lehetett volna finanszírozni. Nem hallottunk valós érveket a Blaha Lujza tér átalakításának késleltetésére sem, de bizonyos, hogy az anyagi feltételek megvoltak.
Rátérve a helyi ügyekre: Kispest és Pesterzsébet helyzetét, lehetőségeit hogy látja?
A baloldali vezetésű Kispesten a kormánypártok országgyűlési képviselőjelöltje, Földesi Gyula segíthet fejlődő pályára állítani a kerületet. Gyulát régóta ismerem és kiegyensúlyozott, józan, jóhiszemű politikusnak tartom. A fővárosi frakcióban is tevékenykedett, és már akkor is feltűnt, hogy ő nem a politikai adok-kapok, hanem a közjóért való tevékenység mellett teszi le a voksát. Egyébként Földesi Gyulának van a legnagyobb érdeme abban, hogy megtörténhetett a Demszky-korszakban bezárt pesterzsébeti jódos fürdő felújítása és újranyitása. De ez csak egy példa, az Egészséges Budapest Program kapcsán is az ő lobbija segítette pénzhez a helyi orvosi rendelőket.
A baloldali Pesterzsébeten újraválasztották a Fidesz támogatásával induló polgármestert, Szabados Ákost. Róla mi a véleménye?
Szabados Ákos régi motoros már, racionális, munkájához értő valaki, akinek van személyisége, rendszerben gondolkodik és képes szervezeteket irányítani. Kicsit Tóth József 13. kerületi polgármesterhez tudom hasonlítani, akivel kapcsolatban hadd tegyek egy megjegyzést: ha már az ellenzék megszerezte a fővárost, sokkal nyugodtabb lennék, ha Tóth József ülne a főpolgármesteri székben.
Április 3-ra mit üzen a budapestieknek?
Lehet olyat mondani, hogy valakinek elege van a Fideszből, és nem akar a kormánypártra szavazni. Én persze nem értek ezzel egyet, de ez egy vélemény. Azt viszont álságos színészkedésnek, átverésnek és mérhetetlenül egyszerű gondolkodásnak tartom, hogy erkölcsi alapon próbálják lejáratni a kormánypártot. Furcsa, hogy pont azok kiáltoznak örökösen korrupcióról, akik igazán nem prédikálhatnának erkölcsimagasságokból. Látszik, hogy a hatpárti ellenzéki koalíció – melynek kormányzóképessége nem megkérdőjelezhető, hanem megkérdőjelezhetetlenül nincsen – szeretné elterelni a hangsúlyt a fontosabb témákról. Mert a választás tétje valami sokkal fontosabb dolog.
Mi az?
A baloldal beállt abba a Nyugatról jövő sodorvonalba, aminek lényege az illegális határát‐ lépések végtelen támogatása, az LMBTQ-lobbi agresszív nyomulásának elfogadása, a keresztényellenesség, valamint a hagyományos, Európában megszokott családmodell és családpolitika megreformálása a jogállamiság és szabadságjogok nevében. Áprilisban az a tét, hogy az utánunk jövő nemzedékek életkörülményei megfelelőek lesznek, vagy a jelenlegi politikához képest 180 fokos fordulattal veszélybe sodorjuk azokat.
Forrás: Wekerlei Napló
fotó: hirtv.hu
|