2024. december 03., kedd, /
RSSRegisztrációBejelentkezésKapcsolatImpresszum
 

Archívum

november
október
szeptember
augusztus
július
június
május (11)
április (26)
március
 Friss kommentekTwitter
2023. február 24. 15:44
István Elképzelhető, hogy a lemondások azért maradnak el, mert nem veszik fel a telefont. Már meg sem próbálkoznak felhívni a rendelőt. Javaslatom ...
Problémás helyzetre hívja fel a figyelmet a Kispesti Egészségügyi Intézet
2023. február 06. 10:21
smisi05 A KISPEST ujságban dr.Hiller István (MSZP) országgyűlési képviselő tollából elismerésreméltó tartalmú és objektiv hangvételű cikk jelent ...
Elvégezték az első műtéteket az egynapos sebészeten
2021. szeptember 03. 20:57
smisi05 A Gajda-féle kispest-ben olvastam a szoboravatásról szóló riportot. Az első szónok, Hiller István kulturált hangvételü beszédet mondott, ...
Szent István-szobrot avattak
2021. március 04. 18:28
Irén Hol lehet érdeklööni az oltásról?
Kispesten is megkezdődött a koronavírus elleni oltás
2020. április 24. 13:16
Suleczki258 Ez azt jelenti hogy mostantol a 65 év felettiek hajnaltol délig szorakozhatnak kispesten,elöször a piacon és 9 töl a boltokban? Jol ...
Változik a kispesti piacok látogathatósága
 
 
 
 
 
 
 
KezdőKözéletKultúraKrimiKedvcsinálóKözülünkKupaKulináriaKölyökKalandKözérdekűKirakat
 
 
 

Téli madáretetés – nemcsak a madarak járnak jól vele

Főoldal>Közérdekű>Téli madáretetés – nemcsak a madarak járnak jól vele
 
Írta: Szerk.
2021. november 10. 13:55
Rovat: Közérdekű
RSS
Felíratkozás a szerző
hírcsatornájára
Az őshonos és az északi országokból érkező, hazánkban telelő madárfajok életét is nagyban megkönnyítjük azzal, ha eleséget és ivóvizet készítünk ki nekik a táplálékban szegény késő őszi és téli időszakban. Nem beszélve arról, hogy e látogatók jelenléte rengeteg élménnyel ajándékozhat meg bennünket.

Az első fagyok beköszöntétől azok tartós megszűnéséig, jellemzően április közepéig tartó etetési időszak legfontosabb szabálya: ha egyszer elkezdtük, ne hagyjuk abba, a madarak ugyanis gyorsan odaszoknak az etetőhelyre, a későbbiek folyamán is számítva az ott fellelhető táplálákra. Ha ideális körülményekre lelnek, évről-évre visszatérnek majd, legyen szó a környékben élő vagy éppen messzi tájakról érkező madarakról.

 

Éppen ezért fontos, hogy a madáretetőt biztonságos, ragadozóktól védett, azok lehetséges búvóhelyeitől távoli helyre tegyük, s kizárólag megbízható forrásból származó, jó minőségű madáreleséggel töltsük fel. Figyeljünk oda a rendszeres pótlásra, hiszen nagy hidegben az etetőre járó kistestű madarak túlélése attól függ, el tudják-e fogyasztani napközben a fagyos éjszakák átvészeléséhez szükséges táplálékmennységet.

 

Az „elsőszámú” téli madáreleség a magas olajtartalmú – nem sózott és pirított – fekete napraforgómag, amit apró szemű magvakkal, illetve állatkereskedésekben kapható magkeverékekkel is dúsíthatunk.

 

Fontos etetőanyag ilyenkor az állati eredetű zsiradék is: a nem sózott szalonnát, a faggyút, az ipari tepertőt, a túrót és a lágy sajtokat, illetve a sok helyen beszerezhető cinkegolyót is szeretik a madarak. Utóbbi zacskóba téve, mélyhűtőben tárolva a következő szezonban is jó szolgálatot tehet. Garázsban, lakótérben semmiképpen ne tartsunk őket, mivel a felszabaduló illatanyagaik odavonzzák a molylepkéket.

 

Kenyeret, kenyérmorzsát még véletlenül se rakjunk az etetőbe, mivel az ezeket elfogyasztó énekesmadarak gyomor- és bélgyulladást kaphatnak, s rövid időn belül el is pusztulhatnak. Hasonlóan káros lehet a száraz kutyaeledel, a burgonyachips, a csontkukac, a gépsonka, a kolbász és a pattogatott kukorica is – a teljesség igénye nélkül sorolva.  Adható azonban gyümölcs, így például tört dió, csipke, kökény, körte és alma is; utóbbiakat felszúrhatjuk fák és bokrok ágcsonkjaira is. Kitehetünk a madaraknak főtt rizst és tésztát, levesben főtt zöldségeket és keményre főtt tojást is.  

 

Fontos tudni: az etetőt rengeteg madár felkeresheti, köztük fertőzött, beteg példányok is, ezért amikor lehetőségünk van rá – nyirkos időben gyakrabban –, takarítsuk ki azt. Érdemes ilyenkor kiseperni a megmaradt táplálékot és kímélő fertőtlenítőszerrel átmosni a madáretetőt.   Ugyanakkor ne csak az eleségről, hanem az ivóvízről is gondoskodjunk: különösen kemény fagyok idején rendkívül fontos, hogy találjanak a madarak egy kis itatót, ahol pótolni tudják a folyadékveszteségeiket. Ha befagyna a vize, naponta egy-két alkalommal szedjük ki a jeget az itatóból, és töltsük fel langyos csapvízzel. Fáradozásainkat” a madarak értékelik majd, a megfigyelésükkel együtt járó rengeteg élménnyel ajándékozva meg bennünket.

0 Hozzászólás - legyél te az első!
Kommenteléshez Jelentkezz be, vagy ha még nem regisztráltál, Regisztrálj!
 
 
 
 
 
Felhasználási feltételek
Az oldal üzemeltetője a KONTEXT-KOMMUNIKÁCIÓ Kft. minden itt megjelent és publikált cikk, kép- és hanganyag másodközlési jogát fenntartja. A megjelent cikkeket, kép- és hanganyagokat csak a jogtulajdonos - jelen esetben a KONTEXT-KOMMUNIKÁCIÓ Kft. - előzetes és írásos engedélye alapján lehet más oldalon, írott vagy elektronikus médiában közzétenni.
Bővebben »
 
 
Rólunk
A Kispest.info újság és hírportál a XIX. kerület életéről, legfontosabb eseményeiről és mindennapjairól számol be. Célunk, hogy a Kispestiek mindig tudomást szerezhessenek az őket érintő, számukra fontos hírekről, eseményekről és a kerületi programokról.
Bővebben »
 
 
Médiaajánlat
Hirdessen Ön is a Kispest.info magazinban!
Bővebben »
 
Kispest Info
 
  2011. KISPEST INFO. Minden jog fenntartva. Powered by Kohr-ah
Kohr-Ah portal engine 1.98.