Sajnos nem példa nélküli esetről számolt be honlapján a rendőrség: a megalapozott gyanú szerint egy férfi – a 22 éves K. Krisztián – tavaly decemberben hívott fel egy idős, jóhiszemű sértettet Hódmezővásárhelyen, méghozzá azzal a mesével, hogy az unokája van a vonalban, aki nagy bajba keveredett, ezért pénzre van szüksége. Az áldozat hitt neki, s végül több mint 4 millió forintot adott át egy számára ismeretlen férfinak, aki unokája barátjának adta ki magát.
A csaló az új év első napján sem tétlenkedett: ugyanezzel a történettel próbálkozott Budapesten is, de a kiszemelt áldozata résen volt, így miután megbizonyosodott róla, hogy unokái jól vannak, bontotta a vonalat, majd pedig feljelentést tett a rendőrségen. A nyomozóknak a fővárosban sikerült elfogniuk a csalót, majd előállították a Hódmezővásárhelyi Rendőrkapitányságon, ahol őrizetbe vették, s az ügyészségen kezdeményezték letartóztatásának indítványozását.
A rendőrség közzétette azokat a tanácsokat, amelyek megfogadása esetén jó eséllyel senki nem válik majd az ehhez hasonló csalások áldozatává:
Ha ilyen telefonhívást kap, járjon utána, hogy valóban baj van-e: tegye le a telefont, majd hívja fel azt a hozzátartozóját, akire hivatkoztak!
Soha ne felejtse el, hivatalos személy soha nem kér pénzt: se rendőr, se mentő, se tűzoltó.
Tegyen fel ellenőrző kérdéseket, ha bizonytalan, hogy tényleg hozzátartozója hívja-e! „Hogy hívnak? Mikor születtél? Mikor találkoztunk utoljára?”
Legyen gyanús, ha pénzátutalásra kérik, illetve felajánlják, hogy az utalás lebonyolításában közbenjárnak!
Bankkártyaadatait semmilyen körülmények között ne adja meg idegeneknek!
Nyilvános helyen, idegenek jelenlétében ne beszéljen magánügyeiről, mert az idegenek visszaélhetnek az információkkal!
Ne adja meg személyes adatait ismeretleneknek!
Ha felmerül, hogy bűncselekményt próbáltak meg elkövetni Ön vagy hozzátartozója sérelmére, hívja azonnal a 112-es segélyhívó számot!
|