A négyéves kora óta Kispesten élő Huszák Jánosnak már általános iskolás korától kezdve lételeme a mozgás és a sport: egyebek mellett néptáncolt és úszni is járt, ez utóbbira azonban – ahogy fogalmazott – egy idő után ráunt, így édesapja biztatására más sportág keresésébe kezdett. Már ekkor kacérkodott a kalapácsvetés gondolatával, ám egy kis utánajárást követően kiderült, hogy csak a fővárostól távol próbálhatná ki magát benne.
Alternatív megoldások után kutatva jutott el végül a Budapesti Spartacus SC-hez, ahol a gerelyhajítással, a súlylökéssel és a diszkoszvetéssel kezdett ismerkedni. „Egyből látszott, hogy a gerelyhajítás nem nekem való, hiszen ahhoz lazább ízületekkel kellett volna rendelkeznem. A súlylökés viszont tetszett, s egészen 22 éves koromig rendszeresen űztem is. A korosztályos országos bajnokságokon több alkalommal is aranyérmet szereztem, ugyanakkor, ha a csapatbajnokságon szükség van rám, mind a mai napig elindulok ebben a számban” – árulta el.
Szívügye a sportág sorsa
Szívéhez igazán közel azonban a diszkoszvetés került. Elmondása szerint ezzel a fővárosban kevesen vannak így, hiszen ahogy a többi dobószám, úgy ez a sportág sem különösebben ismert és népszerű az itteni fiatalok körében. Éppen ezért már most tudja: ha idővel befejezi az aktív sportolói pályafutását, azon dolgozik majd, hogy edzőként minél több budapesti gyermekkel szerettesse meg a diszkoszvetést.
Miközben a sportág szépségeiről beszélt, arra is kitért, hogy mikor bemegy a ketrecbe és beáll a dobókörbe, csak magára hagyatkozhat, függetlenül attól, hogy korábban milyen felkészítésben részesült. „Nagyon szeretek ezzel foglalkozni, éppen ezért a mindennapok során mindent annak rendelek alá, hogy minél messzebbre szálljon a diszkosz. Legyen szó arról, mit eszem vagy iszom, vagy hogy belefér-e még egy program a napba, elkerülve, hogy későn kelljen lefeküdnöm, hiszen ez biztosan a másnapi edzés rovására menne” – magyarázta a sportoló, aki 2009 óta a Ferencvárosi Torna Club színeiben versenyez, s mint mondta, rengeteget köszönhet a klubjának.
Az is szóba került, hogy bár pályafutását több súlyos sérülés is övezte, a sportág iránti szenvedélye mindig túllendítette őt az akadályokon. Mint mondta, kétszer szenvedett mellizomszakadást és volt részleges térdszalagszakadása is, az utóbbi években azonban szerencsére elkerülték őt a komolyabb sérülések.
Remek szériában van
Ennek is volt köszönhető, hogy sikerült megdöntenie idén április 17-én az öt évvel ezelőtt felállított egyéni csúcsát egy szombathelyi versenyen, melyet végül meg is nyert. Huszák János ekkor dobott életében először 65 méter fölé – egészen pontosan 65.38 méterre repítette a diszkoszt. A 29 éves sportoló lendülete ezt követően sem hagyott alább: három héttel később, a horvátországi Splitben zajlott dobó Európa Kupán mindössze három centiméterrel dobott ennél rövidebbet, ezzel pedig aranyérmes lett e rangos versenyen.
Ez volt egyébként az eddigi dobó Európa Kupák tizedik, diszkoszvetésben pedig az első magyar aranyérme. „Ráadásul utolsó dobásra sikerült elérnem ezt az eredményt. Az, hogy megnyertem egy ilyen rangos megmérettetést úgy, hogy alig maradtam el az egyéni csúcsomtól, óriási örömmel és büszkeséggel tölt el” – folytatta. Mint mondta, rengeteget köszönhet korábbi edzőjének, Varga Sándornak is, aki korábban nyolc évig foglalkozott vele. Ráadásul fia, a világbajnoki hetedik helyezett diszkoszvető Varga Roland, aki jelenlegi edzője, már akkoriban is számos hasznos tanáccsal látta el őt.
Tokiói tervek
Vele készül a hamarosan kezdődő, másfél hónapos versenyszezonra, melynek hazánkon kívül Horvátországban, Németországban, Ausztriában, Csehországban és Bulgáriában is lesz állomása. Ezeken a versenyeken, június 30-ig bezárólag próbálkozhatnak a versenyzők azzal, hogy megdobják a 66 métert, ami a július 23-án kezdődő tokiói nyári olimpiára történő egyenesági kijutás feltétele. Ugyanakkor az előző egy év alatt elért eredmények, illetve pontok alapján is van lehetőség a kijutásra.
Mindezek alapján Huszák Jánosnak nagyon jó esélyei vannak a kvótaszerzésre. Mint mondta, nemcsak a kijutás, hanem a döntőbe kerülés is célja. „Úgy számolom, 65 méteres dobással be lehet majd kerülni a nyolcas döntőbe” – mondta sokat sejtetve a kispesti sportoló, akinek szintén nagy álma, hogy minél jobb eredményt érjen el a 2023-as budapesti atlétikai világbajnokságon is. Hangsúlyozta, hogy az erre való felkészülésben nagy segítséget jelent számára a Magyar Atlétikai Szövetséghez tartozó Budapest 2023 Zsivótzky Gyula Program, melynek támogatására a kormány 2,7 milliárd forintot hagyott jóvá.
|