A töknek számos fajtája van, több tucat felhasználási lehetőséggel. Összegyűjtöttünk néhány praktikus, tökös programot és receptet!
Töklámpás, mint dekoráció
Magyarországra is beszivárgott az októberi tökfaragás hagyománya. Ebben a hónapban vanHalloween, az angolszász ünnep, amikor mindenki töklámpást készít.
Töklámpás faragása:
Megtisztítjuk a nagy, kerek narancssárga tököt, majd kalapszerűenóvatosan levágjuk a tetejét. Ezután kibelezzük egy kanállal. Az egyik oldalára felrajzoljuk a kivágni kívánt szemet, orrot és szájat, majd óvatosan vágjuk ki a formákat. Miután kész lett, helyezzünk gyertyát a közepébe.
A sütőtököt ne csak süssük!
A sütőtök legegyszerűbb felhasználása a sütés, ráadásul roppant egyszerű. Vágjuk ketté a hosszúkás tököt, majd daraboljuk egyforma méretűre, és sütőben süssük meg. Ebből a sült tökből finom krémlevest iskészíthetünk.
Sütőtökkrémleves:
Hozzávalók: 1 kg sütőtök, 1 liter szárnyas alaplé, 2 evőkanálolaj, 1 db vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 200 ml főzőtejszín, só, bors, szerecsendió.
Elkészítés: A tököt meghámozzuk, a magos részét kikaparjuk és darabokra vágjuk, majd sütőben kicsit megpirítjuk.2 darab leveskockából odatesszük főni az alaplevünket.A hagymát és a fokhagymát apróra vágjuk, megpirítjuk az olajon vagy vajon, és hozzáadjuk a megpirult sütőtököt. Hozzáöntjük az elkészült alaplevet és a főzőtejszínt. Sóval, fehérborssal és szerecsendióval ízesítjük. Kb. 3-4 perc alatt közepes tűzön összeforraljuk.Vegyünk le a tűzről és botmixerrel pürésítsük, ezután még kb. 2 percre tegyük vissza főni. Pikánssá tehetjük tálaláskor egy kis tökmagolajjal és pirított tökmaggal.
Nassoljunk tökmagot!
Ha valamilyen sütőtökös ételt készítünk, soha ne dobjuk ki a belsejében lévő tökmagot. A nassolás mellett krémlevesek kísérője, vagy péksütemények feltéte is lehet.
Pirított tökmag:
A magokat tisztítsuk, majd szárítsuk meg. A sütőt melegítsük elő 180°C-ra. Egy tepsit béleljünk ki sütőpapírral, tegyünk bele kevés olajat, öntsük bele a szárított magokat és keverjük át, hogy mindenhol érje az olaj. Enyhén sózzuk meg. 30 perc alatt készül el a házi pirított tökmag. Figyeljünk arra, hogy 5-10 percenként kevergessük át, hogy egyenletesen piruljanak.
Imádjuk a cukkinit!
A cukkini felhasználására számos lehetőség adódik, süthetjük felkarikázva olajban, ránthatjuk, párolhatjuk és tölthetjük is.
Darált hússal töltött cukkini:
Hozzávalók: 3 db cukkini, 30 dkg darált sertéshús, 20 dkg paradicsom, 1 kis fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 175 g tejföl, 2 evőkanál zsemlemorzsa, 10 dkg reszelt sajt, só, bors, pirospaprika
Elkészítés: A cukkinik végeit vágjuk le, hosszában vágjuk félbe, és sós vízben 10 percig főzzük. A hagymát apróra vágjuk, kevés olajon a darált hússal megpirítjuk, sóval, borssal, zúzott fokhagymával ízesítjük. Ha kész, félrehúzzuk, és 2 teáskanál pirospaprikával elkeverjük.A cukkinik belsejét kikanalazzuk, a paradicsommal együtt apró kockákra vágjuk, és a darált húshoz adjuk, végül az egészet elkeverjük a tejföllel és a zsemlemorzsával. Kiolajozott tűzálló tálba tesszük a cukkiniket, beletesszük a tölteléket, reszelt sajttal megszórjuk, és szép pirosra sütjük.
Télen jólesik a meleg főzelék
A hagyományos gyalulnivaló tökből legtöbbször főzeléket készítünk.
Tejfölös – kapros tökfőzelék:
Hozzávalók: 1 kg közönséges tök (gyalulva), 1 kis db paradicsom, 1 kis db vöröshagyma, 1 teáskanál fűszerpaprika, só, kapor, 1 pohár tejföl, 1 evőkanál liszt, 1 evőkanál cukor, 2 teáskanál ecet.
Elkészítés: Olajon a felkockázott hagymát megpirítjuk. A félbevágott paradicsomot és a pirospaprikát rátesszük, és kevés vízzel felöntjük. A tököt hozzáadjuk és sózzuk. Mikor a tök összeesett, hozzátesszük a felaprított kaprot és még egy kis vizet. Mikor a tök majdnem megpuhult, akkor a tejföllel és a liszttel habarást készítünk, és a tököt besűrítjük vele. Ecettel és cukorral ízesítjük.
Tegyünk el savanyúságot!
Csillagtökből, azaz a patisszonból kiváló savanyúság készíthető.
Hozzávalók:
1 kg patisszon, 1 db zellerlevél, 3 szál kapor, 5 szál petrezselyem, 0.5 db torma (levél), 4 gerezd fokhagyma, 1 közepes db cseresznyepaprika, 3 db babérlevél, 5 szem fekete bors, 5.5 dl víz, 18 g cukor, 21 g só, 0.55 dl ecet
Elkészítés: A patisszont 30-60 perces áztatás után bő vízben alaposan megmossuk, leöblítjük. Levágjuk a kocsánydarabokat. A fűszereket megmossuk, majd az előkészített 1 l-es üveg aljára helyezzük. Üvegbe rakjuk a patisszont, a 6-7 cm-nél nagyobbakat negyedeljük. Elkészítjük a felöntőlevet. Minden liter vízhez 4 dkg sót, 1 dl 20 %-os ecetet és 1,5 dkg cukrot adunk, keverés és melegítés közben feloldjuk, majd felforraljuk és még forrón a patisszonnal töltött üvegre öntjük. A megtöltött üvegeket 80 fokos vízfürdőbe helyezzük. A vizet gyenge forrásig melegítjük. Ezt a hőmérsékletet 10 percig tartjuk, majd zárjuk el a gázt. Az üveget kivesszük a vízből és szobahőmérsékleten hagyjuk kihűlni.
Tök jó kávé!
Az őszi-téli időszak a tökös dolgokról szól, így a reggeli kávénk se maradhat ki ebből a tök jó ízből.
Tökös kávé:
Hozzávalók a sziruphoz: sütőtök - meghámozva, kimagozva, 3.5 dl víz, 96 g barnacukor, 150 g kristálycukor, 0.5 teáskanál gyömbér (őrölt), 0.5 teáskanál szegfűszeg (őrölt), 2 teáskanál fahéj (őrölt), 0.5 teáskanál szerecsendió (őrölt).
Elkészítés: A sütőtököt megmossuk, felvágjuk, és forró sütőben kb. 60 perc alatt puhára sütjük. A sült tököt kikanalazzuk a héjából és turmixgépben pürésítjük. Egy szószos edényben a cukrokat a vízzel felolvasztjuk. Hozzáadjuk a fűszereket, a vanília kivonatot és a tökpürét, majd az egészet lassú tűzön gyöngyöztetve, de nem forralva 12 percig főzzük. Ha kihűlt, üvegbe töltjük. Néhány hétre elegendő adag lesz belőle.
|