Miért lett hiányos a tavalyi költségvetés?
Több mint 700 millió forint hiánya volt a kispesti költségvetésnek 2011-ben. A deficitnek több oka van: egyrészt a 2010-es évről áthúzódó kifizetetlen szállítói követelések, másrészt a válság hatására a tervezethez képest kevesebb folyt be az iparűzési adóból. A 2012-es év sem lesz egyszerű, de konszenzusra kell jutni, hiszen a célokban megegyeznek a vélemények.
A tavalyi pontos adatokat ugyan még részletesen nem ismerjük, de év végén Kispest önkormányzatának folyószámláján 424 millió forint hiány mutatkozott úgy, hogy mintegy 300 millió forint fejlesztési bevételt is fel kellett szabadítani. Valójában tehát a hiány 724 millió forint volt. Mindemellett ne felejtsük el, hogy az önkormányzatnak még 1077 millió forint visszafizetésre váró fejlesztési hitele is van, amit még a 2006-os kampány előtt vettek fel az akkori városvezetők. A 2006-os választások előtt kampányszerű fejlesztésekre felvett 1 milliárd 450 millió forintos hitel egészen 2025-ig évente több mint 100 millió forinttal fogja nyomasztani a mindenkori költségvetést.
2011. első hónapjában az alapszámok még kecsegtetőek voltak. Az önkormányzat összesített pénzmaradványa közel 340 millió volt, a folyószámla egyenleg pedig több mint 7 millió forint pluszt mutatott. Március elején azonban már megkondultak a vészharangok, mivel a folyószámla „hirtelen” mínusz 500 millió forinton állt. Mi történt ily hirtelen?
A hiánynak több oka van. A legfontosabb az a 2010-es évről áthúzódó mintegy 656 millió forint kifizetetlen szállítói és egyéb számla kötelezettség, ami már a 2011-es forrásokat terhelte. A hiány másik oka, hogy közel 200 millió forinttal kevesebb folyt be iparűzési adóból, ami nem csak a Magyarországot, hanem az egész Európai Uniót sújtó válság következményének tudható be.
Ebben a helyzetben kell nekilátnunk a 2012-es költségvetés megtervezéséhez, és az eddigi számok alapján a kb. 1 milliárdos hiány lefaragásához. Ebben konszenzusra kell jutni a jelenlegi városvezetővel, Gajda Péter polgármesterrel, hiszen az ő felelőssége a költségvetés, és neki kell azt a testület elé terjesztenie.
Nehezíti a helyzetet a saját források szűkössége. Nagyon csekélyek a saját bevételeink, és a pénzt hozó önkormányzati ingatlanokat is már szinte mind értékesítették az elmúlt években. Az előző ciklusok igen pazarlóan bántak erőforrásainkkal, a politikai célok mindig felülírtak minden mást, a megmaradt vagyon hozamhozó képességével pedig alig-alig törődtek. A megoldást csakis a takarékosabb gazdálkodás és saját bevételeink növelése jelentheti. A legfontosabb az, hogy 2012-ben csak addig nyújtózkodhatunk, ameddig a takarónk ér. Ez a takaró azonban idén előre láthatóan sajnos elég rövid lesz.
ÉKES GÁBOR
alpolgármester
|