Elsőként egy fontos félreértést szükséges tisztázni: nem a lakásokba kell vízórát szerelni, hanem magának a családi- és társasházak bekötési vízmérőjének kialakítását írja elő a törvény. A budapestieknek szinte elképzelhetetlen, hogy az utcáról bejövő vízvezetéken ne legyen vízóra, a százéves Wekerlén azonban több mint 600 ingatlannál ez hiányzik. Itt átalánydíjat fizetnek az ügyfelek vízért és csatornáért, vagyis nem annyit, amennyit ténylegesen fogyasztanak. Eredetileg 2013 végéig kellett volna felszerelni a mérőket, azonban dr. György István és Földesi Gyula akkori Fidesz-KDNP-s országgyűlési képviselők javaslatára a határidőt 2015 végéig meghosszabbította az országgyűlés, ami jelentős könnyebbséget jelentett az itt élők számára.
Másfél éve dr. György István és Földesi Gyula korábbi Fidesz- KDNP-s országgyűlési képviselők a határidő meghosszabbításával segítettek. Most az önkormányzaton volna a sor, de a baloldali városvezetés még kamatmentes visszatérítendő támogatást sem akar nyújtani.
A vízóraaknák kialakításához a Kispesti Önkormányzat nem nyújt támogatást, ugyanis a baloldali városvezetés leszavazta a kispesti Fidesz-KDNP javaslatát, hogy hozzanak létre egy kamatmentes visszatérítendő támogatási keretet erre a célra. Ékes Gábor és Lazányi Ferenc (Fidesz-KDNP) wekerletelepi képviselők még február elején nyújtottak be előterjesztést arról, hogy az önkormányzat hozzon létre egy ötmillió forintos keretet, amelyből azoknak nyújthatna a helyhatóság kamatmentes kölcsönt, akiknek gondot okoz a megfelelő vízóraakna kialakításának költsége. Előterjesztésüket Gajda Péter (MSZP) polgármester napirendre sem vette a február végi testületi ülésen, ezért a jobboldali városatyák a költségvetés vitája során javasolták az összeg elkülönítését, de a baloldali többség leszavazta javaslatukat – köztük a Wekerléért felelős MSZP-DK-Együtt-PM-es tanácsnok, Somogyi Lászlóné is. Az e hét csütörtöki ülésre vette csak napirendre az eredeti javaslatot a polgármester, az előterjesztők, Ékes Gábor és Lazányi Ferenc bíznak benne, hogy ezúttal a wekerlén élők érdekében elfogadja a többség is.
Ékes Gábor és Lazányi Ferenc (Fidesz-KDNP) képviselők ismét azt javasolják, hogy az önkormányzat kamatmentes visszatérítendő támogatásban részesítse azokat a wekerlei lakosokat, akiknek gondot okozna a vízóra helyének kialakítása. A Fidesz-KDNP javaslatát egyszer már leszavazta a baloldali többség.
Eközben a wekerlei civilek is aláírásokat gyűjtenek annak érdekében, hogy az önkormányzat segítsen a költségek viselésében. A Wekerlei Polgári Egyesület szerint ugyanis az itt élők nem tehetnek arról, hogy a korábban állami-önkormányzati tulajdonban lévő telepen – a főváros többi részével ellentétben – nem alakították ki a vízórákat és a megfelelő vízhálózatot. Az egyesület szerint ezért a költségeket meg kellene osztani a lakosság, az önkormányzat és vízművek között.
A bekötési vízmérőket a Fővárosi Vízművek ingyenesen szereli be, azonban a szolgáltatás megrendelése és a megfelelő vízóraakna kialakítása – szükség esetén a meglévő átalakítása vagy új építése – a tulajdonosok feladata. Becslések szerint ez 50-100 ezer forint körüli kiadással járhat egy családi- vagy társasháznak. A wekerlei vízhálózat sajátosságai miatt mindegyik ingatlan esete más, az is előfordulhat, hogy három háznak elég egy vízmérőhelyet kialakítani. A telepen ugyanis van, hogy egy bekötésről kapnak vizet a szomszédos házak is. A Vízművek az elmúlt időszakban felmérte a hálózatot, a cég szerint a tulajdonosoknak érdemes tájékozódniuk, hogy a szakemberekkel közösen megtalálják a számukra legoptimálisabb megoldást. A Vízművek arra törekszik, hogy a meglévő állapotba illeszthető legyen a mérő, így a lehető legkisebb átalakítás és költség háruljon az ügyfelekre. Felmerült, hogy heti egy alkalommal a Wekerlei Társaskör Egyesület Kós Károly tér 10. alatti helyiségében kihelyezett ügyfélszolgálatot is tartanak majd. A vízórák beszerelésével kapcsolatos kérdésekben a wekerlei Fidesz-KDNP-s képviselők, Ékes Gábor és Lazányi Ferenc is segítenek. Aki felelősen bánik a vízzel, annak azonban talán csökkenhet a víz- és csatornadíja, ha a tényleges fogyasztása után kapja a számlát.
|