Szerdától péntekig jó eséllyel meghaladja a hőmérséklet az év eddigi legmagasabb maximumát (36,6 Celsius-fok), amelyet július 29-én Budakalászon mértek. Az még bizonytalan, hogy mikor, milyen értékekkel tetőzik és meddig tart a hőség – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Kifejtették: az országban egyre több helyen közelebb lehet majd a délutáni hőmérséklet a 35 fokhoz, mint a 30 fokhoz. Országszerte ez az időszak hozhatja az év eddigi legmelegebb napjait, ugyanakkor megjegyezték: ez egyáltalán nem ritka augusztus első felében. Ezt támasztja alá az is, hogy az erre az időszakra érvényes napi maximumrekordok 39, 40 fok körül vannak.
Fotó: MTI
Jelen állás szerint enyhülést szombatra virradóra egy nyugatról érkező, az ország felett lassuló, majd gyengülő, feloszló front hozhat, legfőképpen a Dunántúlra, esetleg a középső megyékbe, ahol 5-8 fokos átmenetinek tűnő felfrissülést hozhat. De a keleti harmadban ennek hatása már alig lesz érezhető.
Sok a rosszullét is
A szokásosnál 20 százalékkal több, összesen hatezer riasztásuk volt a mentőknek a kánikulai hétvégén - közölte Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője, aki hozzátette: a hőség elsősorban az időseket, a szív- és érrendszeri betegségben szenvedőket, a kisgyermekeket, továbbá azokat veszélyezteti, akiknek valamilyen súlyos, krónikus alapbetegségük van.
Jó tanácsok a hőségben
Aki teheti, a nagyobb megterhelést jelentő tennivalókat a kora reggeli vagy a késő délutáni időszakra időzítse. A hőség elleni védekezésben fontos a megfelelő folyadékpótlás, de lehetőleg nem cukros üdítőitalt, hanem ásványvizet vagy teát érdemes fogyasztani, és gondoskodni kell a gyermekek, idősek, betegek folyadékpótlásáról is. A hőség idején könnyű, szellős ruházat ajánlott, de az is fontos, hogy az ember fejét ne érje tartós, közvetlen napsütés, egyrészt az erős UV-sugárzás, másrészt a napszúrás veszélye miatt. Ájulásos rosszullét esetén legjobb, ha hűvös, árnyékos helyen lefektetik a segítségre szorulót, hiszen így az átmeneti vérkeringési zavar hamar rendeződhet. A nagy melegben romlik az autóvezetők koncentrációkészsége, hosszabb a reakcióidő, nagyobb a balesetveszély.
Fontos, hogy a hőségben a házi kedvenceinkre is fokozottabban vigyázzunk!
Forrás: MTI
Nyitókép: Pixabay.com
|