A madáretetési időszak Magyarországon az első fagyok beköszöntétől és április elejéig tart. Legkorábban-szeptemberben kezdhetünk az etetésnek, de tavasszal mindenképpen fejezzük be, hogy ne feszélyeztessük a madarak természetes önfenntartását. A szükségtelenül végzett nyári etetés a természetestől eltérő táplálékviszonyokhoz szoktatja a felnövekvő generációkat, a mesterséges táplálékbőség pedig folyamatos emberi beavatkozás nélkül életképtelen szintre viheti a fészkelőállományt.
A madárszakértők azt tanácsolják, ha nem jutunk kinti madaraknak kapható eleséghez, akkor az állatkereskedésekben beszerezhető pintyeleség, köles és a tört dió is tökéletesen megfelel, illetve az ősszel szezonális gyümölcsök közül az alma a legoptimálisabb megoldás. A településen áthaladó, vonulóban lévő madarak zsírtartalék felhalmozását is segítheti ott, ahol hiányoznak a magas cukortartalmú bogyókat tartalmazó bodzások.
A Magyar Madártani Egyesület arra figyelmeztet, hogy a madarak gyorsan megszokják és számítanak az etetőhelyek táplálékkínálatára, évről-évre akár messziről is visszatérnek a stabil etetők közelébe telelni, ezért ha váratlanul abbahagyjuk az eleség pótlását, rengeteg madarat hozhatunk nehéz helyzetbe.
- Az etetőre járó kistestű madarak számára -10 Celsius alatti hőmérsékleten a túlélés gyakran arról szól, tartalékaik csak arra elegendőek, hogy át tudják vészelni a fagyos éjszakát. Ha másnap nem tudnak eleget táplálkozni az alig 5-6 órányi nappali periódusban, például azért, mert nem töltöttük fel az etetőt, könnyen elpusztulhatnak a következő hideg éjszakán – hívja fel a figyelmet a Magyar Madártani Egyesület.
A téli etetőn alkalmazható madáreleségek három nagy csoportba sorolhatók: növényi magvak és ezek keverékei, állati zsiradék és alma, melyeket együtt érdemes alkalmazni. A legfontosabb téli madáreleség a nem sózott, nem pirított, magas olajtartalmú fekete napraforgó. A szotyiba érdemes apró szemű magvakat: kölest keverni, a legegyszerűbb, ha az állatkereskedésekben kapható pinty és hullámos papagáj magkeveréket vásárolunk. Az olajos magvak és az állati zsiradék mellett gyümölccsel, elsősorban a legolcsóbb almával is etessünk. Ezeket lehetőleg szúrjuk fel bokrok és fák ágcsonkjaira, de néhány szemet a talajra is tehetünk, így a madarak hóeséskor és azt követően is hozzáférhetnek, míg a földre szórt élelem mindaddig elérhetetlen számukra, amíg el nem takarítjuk a havat.
A Magyar Madártani Egyesület arra hívja fel a figyelmet, hogy nem minden eleség felel meg a madarak etetésére.
- Soha ne adjunk az énekesmadaraknak az etetőben kenyeret, kenyérmorzsát, mert ez több napig, hétig is itt maradhat elfogyasztatlanul és eközben erjedésnek indulva gyomor- és bélgyulladást, akár a madarak pusztulását okozhatják. Ugyanakkor a friss, azonnal elfogyasztott kenyérmorzsa - mivel ez még nem erjedt, nem penészes - például a buszmegálló verebeinek adva vagy a vízi madarak: hattyúk, récék, libák számára nem ártalmas.
|