2010 után – a rendszerváltozás óta – a legnagyobb, több mint 500 milliárd forintos fejlesztést hajtott végre az Orbán-kormány az egészségügyben, a vidéki nagyvárosokban és településeken. Ennek köszönhetően országszerte épültek, illetve újultak meg a kórházak és a szakorvosi rendelők. Az elmúlt évek vidéki fejlesztései után idén megkezdik a budapesti és pest megyei intézmények felújítását is, amely az eszközállományt és az infrastruktúrát is érinti.
_____________________________________________________________________________________________
Centrumkórházak a gyorsabb ellátásért
A centrumkórházak a nap 24 órájában, a hét 7 napján, minden szakterületen képesek lesznek ellátást nyújtani. Az Észak-pesti Centrum 1040, a Dél-pesti 1300, a Dél-Budai pedgi 1500 ágyas intézmény lesz.
Dél-buda: egy zöldmezős beruházásban megvalósuló fejlesztés, hét év alatt 140 ezer négyzetméter épül a legmodernebb egészségügyi és technológiai elvárásoknak megfelelően.
Észak-pest: a volt MÁV Kórház 600 aktív ágyának, a Honvédkórház Róbert Károly körúti, központi telephelyének 110 ezer négyzetméteren történő elhelyezését teszi lehetővé.
Dél-pest: a Nagyvárad tér közelében 190 ezer négyzetméteres egészségügyi csúcsellátást biztosító intézmény jön létre: szívsebészetet, idegsebészetet, traumatológiát koncentrálja tömbkórházi környezetben.
_____________________________________________________________________________________________
Centrumkórház a Szent Istvánból
Dr. György István, Budapest kormánymegbízottja, Kőbánya és Kispest választókerületi elnöke lapunknak elmondta: 2010 előtt 600 milliárd forintot vontak ki az egészségügyből a baloldali kormányzás idején. Ezzel szemben az elmúlt években nagy volumenű vidéki kórház-és egészségügyi fejlesztés zajlott, örömteli, hogy ez most Budapesttel és Pest megyével folytatódhat.
– Több tervezett felújítás is a Dél-pesti – köztük a kispesti – lakosok javára válik majd. Az egyik, a Szent István, a másik pedig a Bajcsy-Zsilinszky Kórház fejlesztése lesz – tette hozzá dr. György István, aki leszögezte: a mostani fejlesztés a magyar egészségügyet XXI. századi színvonalra emeli, úgy eszközparkjában, mint az épületekben és a kiszolgálásban. Eközben a kormány az egészségügyi szakápolók, az ellátásban dolgozók és a mentősök bérének emeléséről is gondoskodott.
Földesi Gyula, Kispest és Pesterzsébet fideszes választókerületi elnöke szerint egy ember életében a család és az egészség a legfontosabb, az utóbbiért nagy lépést tett a kormány az Egészséges Budapest Programmal.
– Az egyesített Szent István és Szent László Kórházban véghezvitt eddigi fejlesztések is a Dél-pesti lakosok életkörülményein javított. Az új kórházak megépülésével további jelentős minőségi változás megy végbe, ami a betegek és a dolgozók számára is jó lesz. Természetesen annak is nagyon örülnénk, ha emellett a prevenciós törekvéseinknek köszönhetően kevesebb időt töltenének itt az emberek – mondta Földesi Gyula.
Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke, Csepel országgyűlési képviselője kiemelte, hogy az Egyesített Szent István és Szent László Kórház 190 ezer négyzetméteres területen, 188 milliárd forintból újul meg. A beruházásoknak 2025-ig kell befejeződniük.
– A vidéki kórházak – jelentős részben uniós támogatásból – már megújultak. Most a fővárosi és pest megyeiekre kerül sor, amelyet a magyar emberek munkájának köszönhetően teljes egészében hazai költségvetésből állunk – mondta Németh Szilárd, aki emlékeztetett: 2010 előtt a szocialista kormányzás idején több intézményt bezártak csak azért, hogy az ingatlant értékesítsék, példaként hozta fel a Budán található egykori OPNI épületét.
Hétmilliárd forintból újul meg a Bajcsy-kórház
A tervezett átalakítás jelentősen javítja a kispestiek és kőbányaiak járóbeteg-ellátásának minőségét, segíti a Bajcsy-kórház járóbeteg-szakellátásának lebonyolítását, tehermentesítve, valamint gazdaságosabbá és biztonságosabbá téve a fekvőbeteg részlegeket.
– Először, 3,778 milliárd forintból megújul a Kőbányai Egészségház, a Bajcsy kórház 1,474 milliárd forintot kap a kardiológiai intervenciós eszközpark megújítására, orvosi műszerbeszerzésre és informatikai fejlesztésekre. 637 millió forint jut a kórház a komfortosítására, és egy új központi épület építésére, valamint a Paula és Gizella rehabilitációs telephelyek felújítására. Emellett 950 millió forintot költhetnek energiahatékony korszerűsítésre – sorolta a közeljövőben megvalósuló fejlesztéseket dr. György István.
30 milliárdból építik újjá a Délpesti kórházat
Egy új, a sürgősségi ellátást is magába foglaló műtéti, diagnosztikai és járóbeteg- szakrendelői épülettel is bővül a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház. A régió lakosainak egészségügyi ellátását biztosító kórháznak már idén 1,3 milliárd forintot szavazott meg a kormány a diagnosztikai és terápiás orvostechnológiai eszközparkjának, valamint informatikai hátterének fejlesztésére. További 1,6 milliárd forint áll rendelkezésre az új tömbépület építésének, a központi, Köves utcai telephelyén meglévő hotel, funkcióváltó diagnosztikai és pszichiátriai épületeinek, valamint a csepeli Weiss Manfréd telephely épületeinek építészeti- technológiai rekonstrukciójának tervezésére.
Egyebek mellett megújul a konyhaépület, egy mosodát, egy óvodát és egy bölcsődét is terveznek a kórházba. A csepeli telephelyen egy mozgásszervi rehabilitációs részleget alakítanak ki, továbbá egy húszágyas hospice ház is szerepel a tervek között. Ezen kívül uniós fejlesztési forrás felhasználásával már 2017-2018-ban sor kerül – a további fejlesztésekkel összhangban – energetikai fejlesztésekre is, további 1,7 milliárd forint értékben. A kórház teljes körű felújításának költsége megközelíti a 30 milliárd forintot.
_____________________________________________________________________________________________
Újabb béremelés az egészségügyben
Tovább nő novemberben az orvosok, az ápolók és a kórházi gyógyszerészek bére, amelynek köszönhetően az ágazatban dolgozók már decemberben emelt fizetéssel számolhatnak.
Bruttó 100 ezer forint alapbéremelésre számíthatnak a szakorvosok és a kórházi szakgyógyszerészek, a teljes munkaidőben foglalkoztatott egészségügyi szakdolgozók pedig 12 százalékkal több fizetést vihetnek haza decembertől a bérmegállapodás szerint. Ezúttal a szakvizsgával nem rendelkező orvosok és kórházi gyógyszerészek fizetése is emelkedik, 50 ezer forinttal. A védőnők pedig havi 33 ezer forintos bérpótlékra számíthatnak novembertől.
A KSH adatai szerint 2017 első felében 277 617 forint volt az egészségügyben dolgozók havi bruttó átlagkeresete, ami 32.000 forinttal több a tavalyinál, de a 2015-ös átlagot majdnem 60 ezer forinttal haladja meg. Tavaly szeptemberben a teljes munkaidőben foglalkoztatott szakorvosok és kórházi szakgyógyszerészek bruttó 107 ezer forint béremelésben részesültek.
Továbbá két fizetésemelés is lesz jövőre, illetve 2019 novemberében, amikor is a nővérek és ápolók számíthatnak 8-8%-os emelésre.
_____________________________________________________________________________________________
|