A csalók magukat banki alkalmazottnak kiadva hívják fel telefonon kiszemeltjeiket, és a bank nevében próbálják elhitetni „ügyfeleikkel”, hogy szokatlan pénzmozgást észleltek azok számláin, esetleg meghiúsult vásárlás, gyanús tranzakciót, hekkertámadást észleltek. Ennek kapcsán felajánlják, hogy segítenek egy alkalmazás telepítésében, illetve kérik áldozataikat, hogy lépjenek be netbankjaikba, s diktálják le a telefonra érkező „biztonsági” kódokat. Amíg a telefonálás zajlik, a csalók már meg is csapolták az áldozataik számláit.
„Bármilyen ürüggyel, legendával hozakodnak is elő, bármilyen elnevezésű alkalmazás telepítését javasolják, a céljuk mindig ugyanaz, megszerezni a hozzáférést a kiszemelt áldozatok kártya- és számlaadataihoz, az internetbanki belépési adataikhoz (ha a sértett nem rendelkezik ilyennel, akkor köttetnek vele), az internetbanki aktív tranzakciók hitelesítő kódjaihoz, rendelkezést szerezni a számlájuk és pénzük felett” – figyelmeztet a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság.
Felhívták a figyelmet arra is, hogy előfordulhat, hogy a bank valóban olyan pénzmozgást észlel az ügyfél bankszámláján, ami gyanúra adhat okot. Ilyen esetben felveszik az ügyféllel a kapcsolatot, és csak az adott tranzakcióra vonatkozóan kérnek megerősítést, hogy az teljesülhet-e, és ekkor is történik ügyfél-azonosítás. A bank telefonon soha nem ad utasítást semmilyen átutalásra az ügyfélnek.
|